Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Przedsiębiorcy: zły klimat dla biznesu


Wiadomości | Zarządzanie 2008-01-16 09:30:40

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Polacy coraz mniej chętnie zakładają własne firmy - alarmują przedsiębiorcy. Nawet młodzi zdolni wolą pracę na etacie niż podejmowanie ryzyka gospodarczego.

Z danych organizacji zrzeszających przedsiębiorców wynika, że nie rośnie też liczba aktywnych podmiotów gospodarczych.

Nic nie dzieje się bez przyczyny - mówi szefowa Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan Henryka Bochniarz. Wyjaśnia, że w odbiorze społecznym zysk z działalności gospodarczej traktuje się jako pojęcie moralnie podejrzane. Bez zmiany mentalności i bez stworzenia sprzyjającego przedsiębiorcom klimatu nie mamy szans na międzynarodową konkurencyjność polskiej gospodarki - podkreśla Henryka Bochniarz. Dodaje, że bez osób, które będą chciały funkcjonować w sektorze prywatnym, zwłaszcza w małych i średnich firmach, nie będziemy się rozwijać w takim tempie jak dotychczas. A jeśli nie będziemy się rozwijać w tempie co najmniej 6-8 procent rocznie, to będziemy się ciągnąć w ogonie europejskim jeszcze przez całe dziesiątki lat. A przedsiębiorczy Polacy znajdą swoje miejsce za granicą. I tam będą budowali system zabezpieczeń społecznych i system podatkowy - zaznaczyła Henryka Bochniarz.

Także szef Konfederacji Pracodawców Polskich Andrzej Malinowski zwraca uwagę, że przedsiębiorcy w Polsce nie mają lekkiego życia. według niego trzeba stworzyć warunki dla zakładania firm, a następnie pozwolić swobodnie je rozwijać. Dlatego konieczne jest nie tylko stworzenie korzystnego dla przedsiębiorczości prawa, ale też korzystne jego interpretowanie.

Okazją do dyskusji nad realiami funkcjonowania przedsiębiorców we współczesnej Polsce będzie Pierwszy Kongres Pracodawców w najbliższy czwartek. W zorganizowanym przez sześć wiodących organizacji zrzeszających pracodawców kongresie ma wziąć udział blisko 2 tysiące osób - wśród nich przedstawiciele rządu i parlamentu.

Biznesmeni przedstawią postulaty skierowane do rządzących, dotyczące najważniejszych obszarów działalności przedsiębiorców - prawa pracy, podatków, kształcenia zawodowego, ochrony środowiska i dialogu społecznego.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: ryzyko przedstawiciel środowisko sektor organizacja dane ochrona warunek przedsiębiorczości przedsiębiorcy przedsiębiorców firma praca prawo polski działalności polska europejski gospodarka system
Źródło: www.firma.onet.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE