Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

NOWY ROK – 2008 – czas na zmiany!


Wiadomości | Prawo 2008-01-14 10:36:34

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Z dniem pierwszym stycznia 2008 roku weszły w życie nowe ustawy, zmieniające dotychczas obowiązujące przedsiębiorców m. in. w zakresie nowych stawek podatkowych dla osób prowadzących działalności gospodarcze oraz składek ZUS.

Pierwsza zmiana związana jest z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych. Obecne przepisy regulują opłacanie wszystkich składek na ubezpieczenia społeczne, przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą i mające ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy (przepis ten nie dotyczy dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego). Należy zaznaczyć, że powyższe zmiany nie dotyczą wspólników jednoosobowych spółek z o.o., wspólników spółek jawnych, partnerskich i komandytowych, rencistów służb "mundurowych" oraz osób pobierających rentę z KRUS lub rentę rodzinną. Zgodnie z obowiązującymi nowymi przepisami wyżej wymienieni muszą wyrejestrować się, poprzez przedłożenie druku ZUS ZWUA z dotychczasowego ubezpieczenia zdrowotnego, a następnie dokonać powtórnego zgłoszenia, w tym przypadku drukiem ZUS ZUA.

Kolejna ze zmian dotyczy ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Z początkiem nowego roku Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) będzie dokonywał refundacji obowiązkowych składek ponoszonych na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (obliczane od najniższej podstawy wymiaru) w stosunku do osób niepełnosprawnych prowadzących własną działalność gospodarczą. Pozostają bez zmian do opłacania w pełnym wymiarze wszystkie składki na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, na Fundusz Pracy, a także składki wypadkowej i już dobrowolnie składki chorobowej. Pamiętać należy, ze warunkiem opisanej refundacji jest obowiązkowość opłacania składek w pełnej wysokości.

Pamiętając o zmianach jakie wchodzą z dniem 1 stycznia 2008r. należy wspomnieć jeszcze o zmianie kwoty minimalnego wynagrodzenia (tu przewidziano wzrost do kwoty 1126 PLN) oraz obniżeniu składki na ubezpieczenie rentowe do wysokości 6%. Pozostańcie Państwo czujni zatem w bieżącym okresie rozliczeniowym, ewentualne wątpliwości zawsze możecie skonsultować i rozwiązać w Punktach Konsultacyjnych, udzielających informacji mikro, małym i średnim przedsiębiorcom (lista wszystkich PK).

Autor:
Aleksandra Kandzia-Ulrych
Konsultant PK GAPP SA

Tagi: społeczne stawka życie składki warunek wymiar wzrost kwota zus przedsiębiorców działalność praca rok prawo ustawa informacja fundusz działalności osoba przypadek 2008 należy system
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE