Kalendarz wydarzeń
Marzec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Zaplanuj nowy rok finansowy


Wiadomości | Finanse 2008-01-08 14:03:12

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Na początku nowego roku warto poświęcić chwilę na analizę własnej sytuacji finansowej oraz przyjrzenie się wydatkom czekającym nas w najbliższych miesiącach. To pozwoli odpowiednio się do nich przygotować, a

Pierwszy krok – analiza
Na początku niezbędna jest dokładna analiza stałych, miesięcznych dochodów i wydatków.

– Analizując je powinniśmy pamiętać o wszystkich zobowiązaniach – mówi Grzegorz Pietrzak, Ekspert ds. Kredytów Gotówkowych firmy emFinanse, Doradcy Finansowi. – Należy dokładnie spisać między innymi opłaty za mieszkanie, spłaty kredytów czy wydatki na benzynę. To pozwoli nam ocenić, ile pieniędzy pozostaje nam co miesiąc w portfelu.

Drugi krok – dodatkowe wydatki
Następnie trzeba zastanowić się, w których miesiącach będziemy potrzebować dodatkowych środków finansowych.

– W tym przypadku z pewnością powinniśmy uwzględnić wydatki związane ze świętami wielkanocnymi i bożonarodzeniowymi, imieninami, czy wakacyjnymi planami – wylicza Grzegorz Pietrzak. – Warto także pomyśleć o jednorazowych uroczystościach i wydarzeniach, które czekają nas w zbliżającym się roku. Pierwsza komunia dzieci, czy rozpoczęcie przez nie nauki w szkole to tylko niektóre z sytuacji wiążących się z dodatkowymi kosztami, które w znacznym stopniu mogą obciążyć domowy budżet.

Dokładna analiza pokaże, w których miesiącach będziemy potrzebowali dodatkowego „zastrzyku” gotówki.

Trzeci krok – rozwiązanie
Wcześniejsze zaplanowanie wydatków daje nam szerokie pole manewru w poszukiwaniu rozwiązań.

– Dzięki takim działaniom możemy przede wszystkim poszukać możliwości zredukowania kosztów. Bardzo dobrym przykładem są wakacyjne urlopy – tłumaczy Grzegorz Pietrzak. – Już w grudniu biura podróży komponują promocyjną ofertę letnich wyjazdów tzw. „first minute”. Są to propozycje – głównie wycieczek zagranicznych – po atrakcyjnych cenach. Wykupując je z wyprzedzeniem zapłacić możemy nawet kilkadziesiąt procent mniej. Oznacza to, że w naszym portfelu zostać może nawet kilka tysięcy złotych – mówi ekspert emFinanse.
Analiza zbliżających się wydatków pozwoli także odpowiednio wcześnie poszukać źródeł dodatkowej gotówki.

– Rozwiązań jest kilka. Ważne jest jednak, aby odpowiednio wcześnie się z nimi zapoznać.

Jednym i oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest comiesięczne oszczędzanie pieniędzy.

– Odkładanie co miesiąc niewielkiej sumy pieniędzy pozwoli nam na zgromadzenie chociażby części środków, które będą potrzebne w okresie wzmożonych wydatków – mówi Grzegorz Pietrzak. – Jednak obecnie – przy nieustannie rosnących cenach – trudno wygospodarować z domowego budżetu dodatkowe pieniądze. Wówczas z pomocą przychodzą banki.

Klienci instytucji finansowych mają do wyboru kilka propozycji: debet we własnym koncie oszczędnościowych, kartę kredytową lub kredyt gotówkowy.

– Każda z propozycji ma swoje zalety i wady. Przed podjęciem ostatecznych decyzji, warto poznać je wszystkie, aby wybrać najlepszą.
Im wcześniej przeanalizujemy zbliżające się wydatki, tym więcej czasu będziemy mieć na poszukanie optymalnego rozwiązania. Dzięki temu całoroczne wydatki nie będą zaskoczeniem i niespodziewanym obciążeniem dla domowego budżetu.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: nauka biuro analiza ekspert plan rozwiązania pieniądze opłaty klient decyzja kredyt wydatek urlop możliwości instytucja bank cena koszty firma rok przypadek koszt należy
Źródło: www.egospodarka.pl
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE