Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Zmiany w przepisach bezpieczeństwa i higieny pracy


Wiadomości | Kadry 2007-12-11 14:43:16

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Wszystkie osoby, które skończą szkolenie bhp dostaną takie samo zaświadczenie potwierdzające zdobycie wiedzy i umiejętności.

Kurs bhp obejmuje zajęcia praktyczne i teoretyczne i nie może trwać mniej niż 15 godzin lekcyjnych. Mówi o tym rozporządzenie w sprawie szkoleń bhp, które weszło w życie 24 listopada. Nowe przepisy definiują również pojęcie seminarium bhp. Jest to forma zajęć umożliwiająca uzyskanie lub uzupełnienie wiedzy z zakresu bhp o czasie trwania nie krótszym niż pięć godzin lekcyjnych.

Szkolenie może organizować i prowadzić pracodawca lub zlecić ich prowadzenie jednostce organizacyjnej prowadzącej działalność szkoleniową w dziedzinie bhp. Do tych jednostek organizacyjnych zalicza się m.in. ośrodek dokształcania i doskonalenia zawodowego, szkoły ponadgimnazjalne i wyższe oraz stowarzyszenia, których celem statutowym jest działalność związana z bhp. Wszyscy organizatorzy szkoleń wydają uczestnikom identyczne zaświadczenie, którego wzór określa nowe rozporządzenie w sprawie szkoleń bhp (Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 9 października 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. nr 196, poz. 1420).

Wstępne szkolenie przeprowadza się w formie instruktażu (ogólnego i stanowiskowego). Zgodnie z nowymi przepisami instruktaż ogólny nie może trwać krócej niż dwie godziny lekcyjne i ma umożliwić uzyskanie, zaktualizowanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności dotyczących wykonywania pracy i zachowania się w firmie w sposób zgodny z przepisami i zasadami bhp. Instruktaż może być prowadzony przez służbę bhp, osobę wykonująca w firmie jej zadania, pracodawcę lub wyznaczonego przez niego pracownika. Do tej pory nie mógł tego robić szef firmy.

Szkolenie bhp jest zakończone egzaminem, który jest przeprowadzany przed komisją powołaną przez organizatora. Nie zmieniła się częstotliwość szkoleń okresowych:

szkolenia pracowników na stanowiskach robotniczych przeprowadza się co najmniej raz na trzy lata,
na stanowiskach robotniczych, na których są wykonywane prace szczególnie niebezpieczne, nie rzadziej niż raz w roku,
pozostali pracownicy muszą zaliczać szkolenia co najmniej raz na pięć lat,
w przypadku pracowników administracyjno-biurowych nie rzadziej niż raz na sześć lat.

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.
Gazeta Prawna

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: firma praca rok pracownik 2007 osoba cel pracodawca zasada przypadek działalność godzina stanowisko życie uczestnik wiedza polityka polityk szkolenia seminarium jednostka rozporządzenie umiejętności
Źródło: Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE