Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Urzędy odbierają podatnikom prawo do zaliczek kwartalnych


Wiadomości | Finanse 2007-11-29 10:26:36

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Rzeczpospolita informuje o działaniach niektórych urzędów skarbowych, które odmawiają przyjęcia od rozpoczynających działalność gospodarczą oświadczenia o wyborze kwartalnej metody rozliczeń.

(…) Na podstawie art. 44 ust. 3g i 3h ustawy o PIT tzw. mali podatnicy i osoby rozpoczynające działalność gospodarczą, gdy spełnią kilka warunków, mogą płacić zaliczki raz na kwartał. Te za IV kwartał oblicza się nie na podstawie rzeczywistego dochodu, ale przez podwojenie zaliczki z III kwartału. Ustawodawca nie wziął jednak pod uwagę tego, że ci, którzy rozpoczęli działalność np. w październiku czy listopadzie, nie mieli żadnych dochodów w III kwartale. Znaczy to, że powinni zapłacić podatek dopiero w zeznaniu rocznym – obecnie do końca kwietnia 2008 r.

Tę lukę w przepisach dostrzegły jednak organy podatkowe. Niektóre, m.in. z południowo-wschodniej Polski, postanowiły zablokować rozpoczynającym działalność możliwość skorzystania z przywileju, jaki stworzył ustawodawca. Nawet gdyby stało się to tylko przez przypadek, organy nie mają kompetencji do „poprawiania” prawa czy jego nadinterpretacji. Robią to jednak na dwa sposoby.

Pierwszy polega na informowaniu zainteresowanych, że nie ma możliwości wyboru zaliczek kwartalnych w trakcie kwartału. Debiutujący przedsiębiorcy często słabo znają przepisy. Wierzą urzędnikom i wybór zaliczek kwartalnych przekładają na 2008 r.

Druga metoda polega na odmowie przyjęcia od takiego przedsiębiorcy zawiadomienia o wyborze zaliczek kwartalnych, mimo że nie ma do tego żadnych podstaw prawnych. Art. 44 ust. 3 ustawy o PIT mówi bowiem tylko: „Podatnicy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności w trakcie roku podatkowego, składają zawiadomienie w terminie do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu”. Także w pozostałych przepisach regulujących zasady płacenia zaliczek w systemie kwartalnym nie ma zastrzeżenia, że nie można wybrać tej metody po rozpoczęciu kwartału. Brak też regulacji, która uprawniałaby urzędy do odmowy przyjęcia od podatnika zawiadomienia o wyborze sposobu rozliczania po rozpoczęciu IV kwartału roku podatkowego. (…)

(…) Właściciel firmy zarejestrowanej np. w listopadzie, nie wybierając zaliczek kwartalnych, będzie musiał zapłacić podwójną zaliczkę do 20 grudnia 2007 r. Nawet w wypadku 19-proc. podatku liniowego odprowadzi od 20 tys. zł zarobionych w listopadzie 6300 zł zaliczki. Ewentualną nadpłatę odzyska dopiero po kilku miesiącach od złożenia zeznania rocznego. Jego termin upływa 30 kwietnia 2008 r.

Potem urząd ma trzy miesiące na zwrot. Może również powziąć wątpliwości co do jego zasadności i zażądać dodatkowych wyjaśnień. To opóźni oddanie nadpłaty o kolejne kilka tygodni czy nawet miesięcy. Gdyby tę samą kwotę trzeba było zapłacić do końca kwietnia, to przez ponad trzy miesiące podmiot, który dopiero zaczął działalność, mógłby dysponować pieniędzmi zwykle bardzo mu wtedy potrzebnymi. (…)

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: metoda zaliczka urząd organ możliwości zwrot przedsiębiorcy firma rok podatek prawo ustawa polski działalności polska 2007 osoba podatnik termin zasada przypadek 2008 system działalność
Źródło: Rzeczpospolita
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE