Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Zakłady pracy chronionej


Wiadomości | Szkolenia 2007-11-29 09:34:53

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Firma, która dokonuje przekształcenia na podstawie kodeksu spółek handlowych zachowuje status zakładu pracy chronionej.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wyjaśnia, że podmiotem prawnym, któremu przyznaje się status ZPChr, jest określony pracodawca posiadający zdolność zatrudniania pracowników i spełniający warunki określone w art. 28 ustawy o rehabilitacji i zatrudnianiu niepełnosprawnych. Zgodnie z art. 3 kodeksu pracy pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników. O status zakładu pracy chronionej może więc ubiegać się na przykład spółdzielnia, spółka, fundacja.

Przepisy kodeksu spółek handlowych pozwalają każdej spółce dokonać zmiany nazwy, siedziby czy przekształcenia się w inną spółkę. Przekształcenie dokonane na podstawie art. 551 kodeksu spółek handlowych nie ma wpływu na posiadanie statusu zakładu pracy chronionej. Zgodnie z art. 553 tego kodeksu, spółce przekształconej przysługują wszelkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej.
Ten przepis stosuje się tylko w przypadkach przekształceń właściwych, czyli w sytuacji zmiany formy organizacyjnoprawnej spółki przystępującej do przekształcenia, przy jednoczesnym zachowaniu tożsamości podmiotu przekształconego i przekształcanego. W sytuacji zmiany składu osobowego, na przykład spółki jawnej ciągłość podmiotu gospodarczego będzie zachowana, gdy przynajmniej dwóch jej wspólników tworzyło pierwotny skład spółki. Wtedy firma zachowa status zakładu pracy chronionej.

Pracodawca, który przekształca spółkę i chce zachować status ZPChr, musi poinformować wojewodę o zmianie formy prawnej firmy i wystąpić z wnioskiem o jej uwzględnienie w decyzji przyznającej taki status.Z kolei gdy na przykład spółdzielnia lub inna firma, która nie działa w formie spółki prawa handlowego będą chciały zawiązać taką spółkę, to wtedy staną się nowym pracodawcą i nie zachowają posiadanego wcześniej statusu ZPChr. Chcąc go uzyskać, nowa firma musi złożyć wniosek o nadanie statusu pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej.

 

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.
Gazeta Prawna

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: firma praca prawo ustawa osoba pracodawca wniosek przypadek spółki warunek ministerstwo decyzja polityka polityk jednostka
Źródło: Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE