Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Internetowe bazy ofert pracy


Wiadomości | Kadry 2007-11-29 09:13:16

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. nr 176, poz. 1243) wprowadziła nowe zasady postępowania. Pracodawcy będą musieli informować urzędy pracy o wolnych etatach, a oferty pracy trafią do internetowej bazy.

Zgodnie z nowymi przepisami Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ma obowiązek wprowadzania i rozwijania w publicznych służbach zatrudnienia systemów teleinformatycznych, które mają zagwarantować spójny system obsługi rynku pracy oraz dostęp do internetowej bazy ofert dla bezrobotnych.

Do bazy danych muszą stale dopływać oferty. Aby urzędy pracy miały czym ją uzupełniać, ustawa nałożyła na pracodawców obowiązek informowania powiatowych urzędów pracy o wolnych posadach lub miejscach przygotowania zawodowego. Przedsiębiorcy mają obowiązek kierować informacje do urzędów właściwych ze względu na miejsce swojej siedziby oraz ze względu na miejsce wykonywania pracy.
Informując o wolnych etatach lub miejscach przygotowania zawodowego, pracodawcy nie mogą podawać wymagań, które dyskryminowałyby kandydatów ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, przynależność związkową itd.

Pomysł pozytywnie ocenia Konfederacja Pracodawców Prywatnych. Uważają oni, że trzeba jednak podjąć dalsze inicjatywy i wprowadzić kolejne zmiany zarówno o charakterze prawnym, jak i urzędowym. Proponują, aby urzędy pracy nie zajmowały się odprowadzaniem składek na ubezpieczenie zdrowotne za osoby bez prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Może się tym zajmować np. ZUS.

Pracodawcy chcą dodatkowo większej otwartości instytucji publicznych zajmujących się walką z bezrobociem na kontakty z innymi podmiotami prowadzącymi podobną działalność. Zmianie powinny tez ulec zasady wspierania klientów urzędów pracy. Pomoc, którą będą otrzymywali, powinna być bardziej uzależniona od ich faktycznej aktywności.

Tagi: kontakt klienci promocja polityka polityk oferta dane ministerstwo instytucja zus przedsiębiorcy pomoc działalność praca prawo ustawa informacja osoba pracodawca zasada rynek system
Źródło: Rzeczpospolita
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Prezes
2007-12-07 12:59:41Pracy tej za minimalną krajową jest w naszym kraju bardzo dużo. U nas wystawiane są faktury za roboty, które będą wykonywane dopiero w następnym roku a wszystko po to żeby się Urząd Skarbowy nie czepiał. Ze względu na wysokie koszty pracy połowa pracowników pracuje na czarno. Nie dotyczy Warszawy. Może nowy rząd uzdrowi ten kraj.
Piotr
2007-12-03 17:57:19Ja po studiach wyjeżdżam z polski, bo tu nie ma przyszłości dla mnie i dla moich dzieci.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE