Kalendarz wydarzeń
Grudzień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Urlop bezpłatny


Porady ekspertów | Prawo 2007-11-29 09:08:05

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Pracownik ma prawo wziąć urlop bezpłatny. Pracodawca może, ale nie musi wyrazić na niego zgody, natomiast nie może wysłać zatrudnionego na taki urlop.

Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może mu udzielić urlopu bezpłatnego. Prawo nie określa ani minimalnego, ani maksymalnego okresu takiego urlopu. Nieobecność w pracy z tego tytułu może więc trwać od jednego dnia do nawet kilkunastu miesięcy.

Ostateczna decyzja o udzieleniu urlopu należy do pracodawcy. Pracodawca podejmuje ją, zwracając uwagę na interes firmy, oceniając, czy zakład poradzi sobie z nieobecnością danej osoby. Jeżeli pracodawca stwierdzi, że okres urlopu wskazany we wniosku jest zbyt długi, może zaproponować krótszy. Wpływ na decyzję o udzieleniu urlopu może mieć uzasadnienie zawarte we wniosku, ale tez prawo nie wymaga od pracownika podawania motywów, które nim kierowały.

W niektórych sytuacjach firma jest jednak związana okresem urlopu, o jaki występuje pracownik. Dotyczy to pełnienia różnych funkcji w związkach zawodowych, samorządzie lokalnym czy w parlamencie. W takich wypadkach bezpłatny urlop należy się na cały czas trwania kadencji. Zakład musi także dać urlop pracownikowi wezwanemu na ćwiczenia wojskowe trwające co najmniej 24 godziny.
Jak podaje Rzeczpospolita” prawo do świadczeń opieki zdrowotnej osób podlegających obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego oraz członków ich rodzin zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego ustaje po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego. Za czas przebywania pracownika na urlopie bezpłatnym nie odprowadza się składki zdrowotnej. Osoba, która korzysta z urlopu bezpłatnego ma więc prawo do świadczeń z ubezpieczenia, ale ustaje ono po upływie 30 dni od dnia rozpoczęcia urlopu. Po tym czasie zainteresowany może korzystać z ubezpieczenia np. jako członek rodziny, ale jeżeli ma ubezpieczonego współmałżonka.

Może również podpisać umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia o dobrowolnym ubezpieczeniu. Zasiłek chorobowy będzie się należał w sytuacji, w której firma wysłała pracownika na urlop z naruszeniem prawa, np. bez jego zgody.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: decyzja składki godzina urlop firma praca prawo pracownik fundusz osoba pracodawca wniosek należy
Źródło: Rzeczpospolita
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE