Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Rola kobiet w innowacyjnej przedsiębiorczości wysokich technologii


Wiadomości | Prawo 2007-11-22 11:41:29

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości prezentuje wyniki z badania pt."Rola kobiet w innowacyjnej przedsiębiorczości wysokich technologii", w którym pokazano czynniki decydujące o zatrudnieniu kobiet w przedsiębiorstwach wysokich technologii oraz określone czynniki decydujące o przebiegu kariery zawodowej kobiet. Badanie jest adresowane dla przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz rządowych.

Celem niniejszego raportu jest analiza czynników decydujących o zatrudnieniu kobiet w przedsiębiorstwach wysokich technologii oraz identyfikacja czynników decydujących o przebiegu kariery kobiet w przedsiębiorstwach innowacyjnych technologii. Respondenci w badaniu podzielili czynniki kształtujące karierę na dwie grupy: jednostkowe oraz czynniki zewnętrzne. Raport pokazuje, iż przedsiębiorstwa wysokich technologii w procesie rekrutacyjnym nie zwracają uwagi na płeć kandydata a na jego kwalifikacje, doświadczenie oraz zaangażowanie w wykonywaniu powierzonych obowiązków. Przedsiębiorstwa z uwagi na sytuację na rynku pracy nie przywiązują wagi do płci, ale nie jest to wynikiem ich woli a warunkami małej liczby specjalistów wśród mężczyzn. Wskazano także różne preferencje pracodawców przy zatrudnianiu pracowników w zależności od branży prowadzonej działalności.

Zdefiniowano czynniki decydujące o przebiegu kariery zawodowej ze wskazaniem różnic na firmy stosujące innowacyjne technologie i nie stosujących innowacyjnych technologii. Badanie pokazuje, iż kobiety zatrudnione w firmach o innowacyjnych technologiach podlegają znacznie bardziej obiektywnym kryteriom oceny aniżeli w pozostałych przedsiębiorstwach. Wskazano ponadto czynniki decydujące o karierze kobiet i mężczyzn różnice i podobieństwa.

Raport potwierdza istnienie stereotypów zwłaszcza w firmach nie stosujących innowacyjnych technologii. Tym samym wskazuje przedsiębiorstwa korporacyjne jako miejsce przestrzegania praw kobiet oraz zasady równości płci dyskryminując inne przedsiębiorstwa na rynku pracy.

Pełny tekst raportu dostępny jest na stronie PARP-u 

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: analiza raport wysoki ocena wynik organizacja przedsiębiorstwa technologia warunek agencja przedsiębiorczości przedsiębiorców firma praca prawo działalności cel zasada rynek
Opracowano we współpracy z:
Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
http://www.rig.katowice.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE