Kalendarz wydarzeń
Kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Dopłaty dla zakładających firmy


Wiadomości | Finanse 2007-11-21 15:28:46

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Joanna Kluzik-Rostkowska, minister pracy i polityki społecznej, podpisała trzy rozporządzenia, zgodnie z którymi, m.in. pracodawcy zatrudniający bezrobotnych niepełnosprawnych, otrzymają zwrot kosztów wyposażenia ich stanowisk pracy oraz części wynagrodzenia i składek na ZUS.

Pierwsze rozporządzenie dotyczy zwrotu kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej. Drugie dotyczy refundacji wynagrodzenia oraz składek na ubezpieczenia społeczne pracodawcy zatrudniającemu niepełnosprawnych, a trzecie przyznania osobie niepełnosprawnej środków na podjęcie działalności gospodarczej. Wejdą one w życie w 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

Zgodnie z nowymi przepisami starosta może przyznać pracodawcy, który zatrudni osobę niepełnosprawną zarejestrowaną w urzędzie pracy jako bezrobotna lub poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu, refundację 60 proc. jej wynagrodzenia oraz obowiązkowych składek na ZUS. Zwrot będzie przysługiwał za okres roku od dnia jej zatrudnienia.

Pracodawca musi zobowiązać się do zatrudnienia takiej osoby przez co najmniej 12 miesięcy oraz złożyć wniosek o refundację do starosty.

Dzięki nowym przepisom o pomoc publiczną będą mogli starać się także niepełnosprawni bezrobotni lub poszukujący pracy niepozostający w zatrudnieniu, którzy po raz pierwszy zakładają własne firmy. Będą oni mogli składać do starosty wnioski o jednorazowe dofinansowanie. Koszty refundacji i dofinansowania pokryje Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

 

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.
Gazeta Prawna

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: firma praca rok ustawa fundusz działalności osoba pracodawca wniosek koszt pomoc koszty zus zwrot stanowisko życie polityka polityk rozporządzenie społeczne
Źródło: Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE