Kalendarz wydarzeń
Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Obowiązki pracodawcy kontrolowanego przez inspekcję pracy


Wiadomości | Księgowość 2007-11-15 15:46:45

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Pracodawca ma obowiązek współpracować z Państwową Inspekcją Pracy w czasie prowadzonej przez nią kontroli.

PIP może przeprowadzać kontrole bez uprzedzenia, o każdej porze dnia i nocy. Pracodawca ma prawo zażądać legitymacji służbowej od kontrolera. Kontroler powinien posiadać upoważnienie. Jednak w szczególnych okolicznościach może rozpocząć kontrolę bez upoważnienia, a dokument dostarcza w ciągu trzech dni po rozpoczęciu inspekcji.

Pracodawca ma obowiązek współpracy z PIP w czasie kontroli. Nie może odmówić wpuszczenia kontrolera dlatego, że trwa u niego już inna kontrola. Przepisy ustawy o działalności gospodarczej, których celem jest zmniejszenie uciążliwości liczby kontroli u przedsiębiorców, nie mają zastosowania do inspekcji pracy z mocy nadrzędnych przepisów Konwencji nr 81 Międzynarodowej Organizacji Pracy o inspekcji pracy w przemyśle i handlu. Konwencja nie daje zezwolenia na ograniczenie długości i częstotliwości kontroli PIP.

Pracodawca powinien zapewnić kontrolerowi odrębne pomieszczenie, jeżeli ma taką możliwość. Musi niezwłocznie przedstawić żądane dokumenty, w tym akta osobowe pracowników i umowy dotyczące tzw. osób samozatrudnionych.

Kontroler ma prawo do przesłuchania pracowników, byłych pracowników, osoby zatrudnione na innej podstawie i byłych takich współpracowników. Może od nich wymagać wyjaśnień ustnych i pisemnych. Pracodawca ma obowiązek zapewnić możliwość przesłuchania tych osób.

Po zakończeniu kontroli inspektor może wszystko wyjaśnić ustnie pracodawcy, a potem sporządza protokół. Pracodawca nie ma obowiązku od razu podpisać protokół. Może najpierw zrobić adnotację, że go otrzymał i że skorzysta z prawa zgłoszenia zastrzeżeń. Zgodnie z ustawą o PIP pracodawca ma prawo zgłoszenia zastrzeżeń do protokołu w terminie siedmiu dni. Zastrzeżenia dotyczą ustaleń faktycznych dokonanych przez inspektora w czasie kontroli. Uzasadnione zastrzeżenia są przez kontrolera uwzględniane i protokół podlega sprostowaniu.
Następnie PIP wydaje nakaz, wystąpienie, sprzeciw lub żądanie. Przy uchybieniach mniej ważnych wydawane są wystąpienia. Nakaz dotyczy zazwyczaj wypłaty wynagrodzenia lub dodatków z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych. Sprzeciw powoduje zamknięcie zakładu pracy i wydawany jest, gdy praca w zakładzie stanowi zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników.

 

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.
Gazeta Prawna

Tagi: praca prawo ustawa działalności osoba umowa cel pracodawca termin przedsiębiorców dokument kontrola przepisy godzina organizacja
Źródło: Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE