Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Fundusze unijne dla samorządów 2007 – 2013: szansa i wyzwanie


Wiadomości | Dotacje 2007-11-19 09:10:00

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Sukces w wyścigu o środki z Unii Europejskiej zależy przede wszystkim od wiedzy samorządowców – uważa Marek Szczepański, zastępca prezesa firmy PSDB sp. z o.o. (grupa White Young Green), specjalizującej się w doradztwie i szkoleniach specjalistycznych związanych z funduszami Unii.

Informacje o skali środków, które Polska może otrzymać w latach 2007 – 2013 w ramach polityki spójności Unii Europejskiej – ponad 67 mld euro z funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności – oraz doświadczenia z wdrażania programów operacyjnych w latach 2004 – 2006 (zwłaszcza Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego) mocno rozbudziły oczekiwania samorządów na możliwość dofinansowania przedsięwzięć ważnych dla społeczności lokalnych. Zdecydowana większość gmin i powiatów korzystała już ze środków unijnych (pomocowych, np. Phare czy SAPARD czy strukturalnych – dostępnych po przystąpieniu Polski do Unii), władze zaś pozostałych samorządów musiały często tłumaczyć się przed wyborcami z braku efektywności w ubieganiu się o te środki.
Oczekiwania samorządów są w pełni uzasadnione. Znaczna część ze wspomnianej kwoty ponad 67 mld euro trafi do samorządów terytorialnych na finansowanie infrastruktury transportowej (np. budowa i modernizacja dróg) i ochrony środowiska (sieć wodociągowa i kanalizacyjna, oczyszczalnie ścieków), rozwój turystyki i kultury, infrastrukturę społeczną (szkoły, baseny, szpitale, domy kultury), wspieranie przedsiębiorczości (uzbrajanie terenów, tworzenie inkubatorów przedsiębiorczości itp.), poprawę poziomu edukacji dla dzieci i dorosłych (finansowanie zajęć dodatkowych, tworzenie pracowni internetowych) oraz aktywną walkę z bezrobociem.

Dla rozpoczęcia starań o te środki niezbędna jest przede wszystkim znajomość nowych zasad uruchamiania środków z Unii; zmieniły się m.in. układ źródeł finansowania i instytucji przyznających dofinansowanie; nazwy i struktura kluczowych dokumentów, typy projektów i tzw. zasady kwalifikowalności wydatków.

Fundusze dla samorządów będą dostępne przede wszystkim w ramach regionalnych programów operacyjnych (za realizację których będą odpowiadały samorządy wojewódzkie) oraz krajowych programów operacyjnych: „Infrastruktura i środowisko”, „Innowacyjna gospodarka”, „Kapitał ludzki”, „Rozwój Polski wschodniej” oraz programów współpracy transgranicznej.

Na mapie podmiotów zaangażowanych w wydatkowanie środków z Unii pojawiły się nowe nazwy instytucji: certyfikująca, audytowa czy pośrednicząca II stopnia, zwiększyła się zdecydowanie (kosztem wojewodów) rola zarządów województw. Zmieniły się nazwy dokumentów ważnych dla beneficjentów: zamiast „Uzupełnienia programu” będziemy mieli do czynienia ze „Szczegółowym opisem priorytetów programu operacyjnego”; nowe są wzory wniosków o dofinansowanie, umów i sprawozdań.

Widać zatem, że nawet ci samorządowcy, którzy z sukcesem ubiegali się już o środki z Unii, muszą rozszerzyć i uaktualnić swoją wiedzę.

Duża część samorządów ma już przygotowane projekty inwestycyjne, może też zapewnić niezbędny wkład własny – samorządy te oczekują na faktyczne uruchomienie funduszy z Unii. Wszystko jednak wskazuje, że na te środki samorządom przyjdzie jeszcze trochę poczekać. Dla ogłoszenia konkursów, a potem wyboru projektów, podpisania umów i refundacji poniesionych wydatków niezbędne jest między innymi: przygotowanie i zatwierdzenie odpowiednich dokumentów (program operacyjny, szczegółowy opis priorytetów, kryteria wyboru projektów czy wzór wniosku i umowy) oraz odpowiednie przygotowanie instytucji na poziomie centralnym i regionalnym – muszą one dysponować procedurami, przeszkolonymi kadrami, czy wreszcie lokalami i sprzętem biurowym.

Wiele osób zżyma się na rosnącą liczbę urzędników, należy mieć jednak świadomość, że do wykorzystania środków z Unii trzeba zapewnić standardy określone dla całej Wspólnoty. Wszystko wskazuje na to, iż nabory wniosków mogą rozpocząć się na przełomie tego i przyszłego roku, zapewne jednak nie stanie się to równolegle we wszystkich województwach (już teraz widać prymusów i tych pozostałych…).

Już dzisiaj, obserwując skalę potrzeb i skuteczność samorządów w ubieganiu się o środki z Unii, można z dużym prawdopodobieństwem (graniczącym z pewnością) stwierdzić, że nawet tak znaczne środki przyznane Polsce nie wystarczą na sfinansowanie wszystkich planowanych projektów. Wyścig o środki nie tylko się już rozpoczął, ale stale nabiera tempa. Sukces w tym wyścigu zależy od wiedzy – i to do jej zdobywania warto samorządy zachęcić.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: umowy doradztwo procedura środowisko polityk polityka 2013 wiedza 2004 unia rozwój instytucja ochrona projekty 2006 kwota przedsiębiorczości firma rok projekt polski informacja fundusz program polska 2007 umowa wniosek zasada koszt europejski należy gospodarka euro
Źródło: Rzeczpospolita
Opracowano we współpracy z:
Izba Przemysłowo-Handlowa ROP
http://www.izbaph.rybnik.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE