Kalendarz wydarzeń
Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Nadpłata za wniosek nie podlega zwrotowi


Porady ekspertów | Księgowość 2007-11-14 09:16:41

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Osoby, które nadpłacą za wydanie interpretacji, nie mają co liczyć na zwrot pieniędzy. Przepisy nawet nie przewidują takiej możliwości.

Od 1 lipca 2007r. obowiązują zmienione przepisy ordynacji podatkowej dotyczące wydawania interpretacji prawa podatkowego ( art. 14 b - 14 p). Wydają je teraz nie naczelnicy urzędów skarbowych, lecz pracownicy czterech biur Krajowej Informacji Podatkowej: w Bielsku - Białej, Lesznie, Płocku i Toruniu. Podlegają dyrektorom izb skarbowych odpowiednio w Katowicach, Poznaniu, Warszawie i Bydgoszczy. Osoby, które chcą uzyskać stanowisko organu podatkowego w swojej indywidualnej sprawie, mogą wystąpić z wnioskiem i zapłacić 75 zł. I tu zaczynają się problemy.

Opłata czy już nadpłata
Występujący z wnioskiem o interpretację podatnik ma obowiązek wyczerpująco opisać zaistniały stan faktyczny albo zdarzenie przyszłe i przedstawić przy tym własne stanowisko w tej sprawie (art. 14 b § 3). Musi też - i to w ciągu siedmiu dni od złożenia wniosku - wnieść opłatę w wysokości 75 zł (art. 14f § 1). Co ważne, kwotę tę, jak mówi § 2, należy zapłacić "od każdego przedstawionego we wniosku odrębnego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego". Nie bardzo jednak wiadomo, jak się ustala te stany faktyczne i zdarzenia przyszłe.

- My na razie na wszelki wypadek płacimy więcej. Naszym klientom zależy na szybkim otrzymaniu interpretacji. Nie chcą ryzykować, że wniosek opłacony w nieprawidłowej wysokości pozostanie bez rozpatrzenia - mówi prawnik jednej z warszawskiej kancelarii. Przyznaje, że w grę wchodzą duże firmy i duże pieniądze. - Dla nich nie ma większej różnicy, ile zapłacą za wniosek. I pewnie dlatego niektórzy nawet machną ręką na ewentualny zwrot nadpłaconych pieniędzy - dodaje prawnik.

To jednak, co nie ma znaczenia dla dużych firm, dla drobnych przedsiębiorców i małych rodzinnych firm oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej może w ogóle przesądzić o wystąpieniu z wnioskiem o interpretację. Problem polega na prawidłowym ustaleniu liczby stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych, opisanych we wniosku. Nie wiadomo bowiem, czy za pytanie dotyczace czynności powtarzalnych należy płacić raz, czy może od każdej tej czynności z osobna.

Wtedy zamiast 75 zł należałoby zapłacić znacznie więcej, w zależności od liczy planowanych czynności - czyli np. 750 zł, jeśli w ciągu roku podatnik zamierza dokonać w sumie dziesięciu takich samych transakcji sprzedaży.

Zwrotu nie będzie
Niestety, żaden przepis nie przewiduje zwrotu nadpłaty. Prawnicy nie mają wątpliwości, że aby mówić o prawie do nadpłaty, trzeba najpierw ustalić charakter opłaty. Podobnie jak opłata skarbowa należy się za dokonanie czynności urzędowej, tutaj - wydanie interpretacji. Pytanie więc, dlaczego nie ma zwrotu nadpłaty, choć jest od opłaty skarbowej i każdego podatku.

O tym, ilu podatników się myli na swoją niekorzyść, wiedzą zapewne jedynie urzędnicy Ministerstwa Finansów, a dokładnie biur Krajowej Informacji Podatkowej, którzy z upoważnienia ministra wydają interpretacje indywidualne.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: biuro interpretacja pieniądze czynności opłaty problem klient organ stanowisko finanse możliwości ministerstwo zwrot przedsiębiorców firma rok podatek prawo pracownik informacja działalności osoba podatnik wniosek należy
Źródło: Rzeczpospolita
Opracowano we współpracy z:
Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
http://www.rig.katowice.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE