Kalendarz wydarzeń
Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Unia Europejska wesprze finansowo przedsiębiorców łączących się w klastry


Porady ekspertów | Zarządzanie 2007-11-06 15:54:30

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Choć unijne wsparcie na lata 2007-2013 jest bardzo duże, to przedsiębiorcy będą musieli się liczyć ze sporą konkurencją. Jednym ze sposobów uzyskania wsparcia, i to w wielu rodzajach działalności, jest łączenie się firm w klastry.

Takie połączenie może pomóc w staraniach o wsparcie unijne przede wszystkim mniejszym firmom. Priorytetem dla Unii Europejskiej i Polski na najbliższe lata - zapisanym m.in. w strategii lizbońskiej - jest bowiem podnoszenie konkurencyjności oraz budowa gospodarki opartej na wiedzy i rozwój tzw. wysokich technologii. I na to przede wszystkim będą unijne pieniądze. Jak wynika z doświadczeń krajów zachodnich, klastry współpracujące m.in. z instytucjami badawczo - rozwojowymi mogą przyczynić się do przyspieszenia takiego rozwoju. Dlatego takie związki firm mają być wspierane nie tylko finansowo, ale także w ramach polityki naukowej lub polityki rozwoju regionu.

Nazwa pochodzi od angielskiego słowa cluster, które oznacza zlepek, grono, grupę. Nie ma jednej definicji klastra. Najczęściej wymieniana mówi, że klaster to geograficzne skupisko wzajemnie powiązanych firm, wyspecjalizowanych dostawców, jednostek świadczących usługi, firm działających w pokrewnych sektorach oraz związanych z nimi instytucji ( np. uczelni czy stowarzyszeń branżowych) w poszczególnych  dziedzinach konkurujących między sobą, ale  również współpracujących. Firmy te łączą ze sobą zarówno relacje formalne, jak i nieformalne. By były konkurencyjne i innowacyjne, potrzebne są wspólne działania nie tylko firm, ale i wsparcie władz centralnych i samorzadowych oraz grup interesów ( np. instytucji finansowych). Często działający w klastrze decydują się na stworzenie struktury bądź instytucji koordynującej ich wzajemne relacje i współpracę.

Według wielu specjalistów, by mówić o klastrze, potrzebne są cztery podstawowe wyznaczniki:
- koncentracja zależnych od siebie przedsiębiorstw działających w tym samym bądź pokrewnych sektorach przemysłu lub usług i na określonym obszarze,
- powiązania funkcjonalne pomiędzy firmami i instytucjami,
- skupienie nie tylko firm jednej branży, ale i ich otoczenia; ich celem jest wspólny  rozwój (np. technologiczny, wspólne rynki zbytu itp),
- ciągła konkurencja i kooperacja między firmami.

W klastrze duże i małe firmy osiągają znacznie więcej, niż gdyby miały działać same ( tzw. efekt synergii). Usytuowanie firm na tym samym terytorium ułatwia nieformalne dzielenia się informacjami, technologią, korzystanie z tych samych dostawców, współną promocję czy kojarzenie dobrego produktu z konkretnym regionem. Dzięki temu, że mogą i uczą się porozumiewać między sobą, stają się bardziej innowacyjne i konkurencyjne. Efekt synergiczny klastra polega m.in. na:
- przenikaniu wiedzy oraz rotacji kadr w ramach klastra,
-zwiększeniu produktywności w ramach klastra poprzez skupienie zasobów,
- otwartości na innowacje i ich absorpcji,
- przyciąganiu nowych ludzi, instytucji i przedsiębiorstw.

Podr ęcznikowym przykłądem klastra jest Krzemowa Dolina w Kalifornii, w której rozwój przemysłu technologii informatycznych przyciągnął najlepszych informatyków z całego świata. Dzięki temu przedsiębiorstwa informatyczne tam zlokalizowane powiększają swoją przewagę nad konkurencją. Inny przykład to włoski klaster obuwniczy. Buty są produkowane przez różne firmy, często niewielkie, rodzinne. Dzięki klastrowi zdobywają rynki, które byłyby nie do osiągnięcia dla pojedynczych firm. Wspólnie też inwestują w promocję. Dzięki temu są potentatem w swojej branży nie tylko na europejskich rynkach.

Przyczyny tworzenia się klastrów mogą być różne. Istotna może okazać się tradycja (np. produkcja meblarska czy włókiennicza, z której region jest znany od stuleci), warunki geograficzne ( przetwórstwo ryb na wybrzeżu), warunki demograficzne ( dostęp do wykwalifikowanej albo tylko taniej siły roboczej). Innym przykłądem jest tworzenie sie klastrów wokół duzych zakładów przemysłowych. Z tego rodzaju przykłądami mamy do czynienia choćby w branży motoryzacyjnej czy chemicznej. Niekiedy tworzą się wokół jakiegoś problemu, np. przy produkcji rolnej w klastrze skupiają się zazwyczaj firmy i instytucje z wielu branż ( producenci, doradcy, przetwórcy, zajmujący się badaniami i rozwojem).

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: obszar produkcja wysoki pieniądze jednostka polityka polityk 2013 wiedza problem wsparcia produkt sektor unia rozwój innowacja instytucja przedsiębiorstwa technologia warunek działania usługi przedsiębiorcy przedsiębiorców firma polski informacja działalności polska 2007 cel rynek przedsiębiorstw europejski gospodarka
Źródło: Dobre Firma
Opracowano we współpracy z:
Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
http://www.rig.katowice.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE