Kalendarz wydarzeń
Maj 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Nowe obowiązki sprawozdawcze dla firm


Wiadomości | Księgowość 2007-11-06 14:12:48

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Spółki, które podlegają Międzynarodowym Standardom Rachunkowości od 2010 roku będą miały obowiązek sporządzania dodatkowego elementu sprawozdania.

Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości opublikowała zmieniony Międzynarodowy Standard Rachunkowości 1, który dotyczy prezentacji sprawozdań finansowych.

Małgorzata Sobieszek, menedżer w dziale audytu firmy Ernst & Young twierdzi, że nowe zasady będą obowiązywać dla okresów rozpoczynających się 1 stycznia 2009 r. lub później. Ekspert informuje, że spółki mogą zastosować standard wcześniej, natomiast spółki z państw Wspólnoty będą mogły zastosować go dopiero po zatwierdzeniu zmienionego standardu przez Unię Europejską.

Zmieniony standard wprowadza nowy element sprawozdań finansowych. Jest to sprawozdanie z wyniku całościowego (The statement of comprehensive income). Będą w nim prezentowane wszystkie pozycje kosztów i przychodów (nawet te, które do tej pory były odnoszone bezpośrednio na kapitał).

Gertruda Świderska, prezes MAC Auditor, kierownik Katedry Rachunowości Menedżerskiej SGH, wyjaśnia, że to sprawozdanie może być prezentowane w jednym lub dwóch zestawieniach. Prezentuje ono efekt wszystkich zdarzeń mających wpływ na zmiany w kapitale własnym (poza operacjami kapitałowymi przeprowadzanymi z właścicielami). Twierdzi ona, że celem wprowadzonych zmian jest ujawnienie transakcji z właścicielami (akcjonariuszami, udziałowcami) oddzielnie od wszystkich pozycji przychodów i kosztów. .

Małgorzata Sobieszek informuje, że zmiany w standardzie objęły zasady prezentacji zestawienia zmian w kapitale własnym, prezentacji dywidend, danych porównawczych w przypadku retrospektywnego zastosowania polityki rachunkowości. Wprowadzono również nowe nazwy podstawowych elementów sprawozdania, jednak spółki będą mogły pozostać przy dotychczasowym nazewnictwie.

 

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.
Gazeta Prawna

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: firma rok cel zasada przypadek koszty spółki przychody dane 2009 wynik polityka polityk ekspert
Źródło: Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE