Kalendarz wydarzeń
Marzec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Zatrudnianie niepełnosprawnych


Wiadomości | Prawo 2007-11-06 14:09:25

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Osoba, która zakłada firmę może otrzymać jednorazowo ponad 100 tys. zł. Przedsiębiorca, który zatrudni niepełnosprawnego, dostanie nawet 40 tys. zł.

Minister pracy i polityki społecznej podpisał trzy rozporządzenia wspomagające zatrudnianie niepełnosprawnych. Pierwsze, w sprawie zwrotu kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej. Drugie dotyczy refundacji wynagrodzenia oraz składek na ubezpieczenia społeczne pracodawcy zatrudniającemu niepełnosprawnych, a trzecie przyznania osobie niepełnosprawnej środków na podjęcie działalności gospodarczej. Wejdą one w życie w 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

Rozporządzenia, które zostały podpisane 17 października umożliwią wypłatę z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jednorazowej dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej przez osobę niepełnosprawną. Przedsiębiorcy będą się mogli ubiegać również o dofinansowanie wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej oraz refundację części wynagrodzenia i obowiązkowych składek na ubezpieczenie społeczne niepełnosprawnego pracownika przez pierwszy rok zatrudnienia. Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia ich w Dzienniku Ustaw.

Rozporządzenie w sprawie przyznania osobie niepełnosprawnej środków na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej przewiduje, że niepełnosprawni będą dostawali bezzwrotne świadczenie. Do tej pory osoby, które chciały założyć własną działalność, otrzymywały pożyczkę na ten cel, którą trudno im było później spłacić. Teraz dostaną środki bez konieczności ich zwrotu w wysokości nawet 119 tys. zł (jeśli niepełnosprawny założy firmę i zatrudni w niej dwie takie osoby).

Pieniądze należą się niepełnosprawnemu, jeżeli taką działalność będzie podejmował pierwszy raz lub nie wcześniej niż po upływie roku od zaprzestania prowadzenia działalności albo członkostwa w spółdzielni socjalnej. Niepełnosprawny zwracając się do starosty o przyznanie pieniędzy, będzie musiał dołączyć przewidywanie efektów działalności, prognozę popytu i podaży na swoje usługi oraz kalkulację wydatków.

Zgodnie z nowymi przepisami w sprawie zwrotu kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej, przedsiębiorcy będą się mogli starać o zwrot takich dodatkowych kosztów nawet do wysokości 39,7 tys. zł, czyli 15-krotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Starosta będzie rozpatrywał wniosek przedsiębiorcy, kiedy ten zobowiąże się do zatrudnienia niepełnosprawnego zarejestrowanego w urzędzie pracy jako bezrobotny lub osoba poszukująca pracy (niepozostająca w zatrudnieniu) na co najmniej trzy lata. Nie wiadomo jeszcze, czy przedsiębiorcy będą się mogli ubiegać o pokrycie zwykłych kosztów urządzenia miejsca pracy, czy tylko specjalnych, które wynikają z konieczności dostosowania do potrzeb niepełnosprawnego.

Jak podaje Rzeczpospolita „Na podstawie rozporządzenia w sprawie refundacji wynagrodzenia oraz składek na ubezpieczenia społeczne pracodawcy zatrudniającego osoby niepełnosprawne ci, którzy zdecydują się na zatrudnienie niepełnosprawnych, będą mogli liczyć na refundację części wynagrodzenia przed opodatkowaniem oraz obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne takiego pracownika. Firma musi się zwrócić wcześniej do starosty z wnioskiem, w którym zobowiąże się do zatrudniania takiej osoby przez co najmniej rok. Starosta nie jest zobowiązany w żaden sposób do przyznania refundacji. Wątpliwości budzi fakt, że przedsiębiorca będzie musiał wynegocjować jej wysokość. Przepisy mówią jednak wyraźnie, że wynosi ona 60 proc. wynagrodzenia zatrudnionego i składek. „

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: społeczne rozporządzenie pieniądze polityka polityk wysokość życie stanowisko przedsiębiorca zwrot usługi koszty przedsiębiorcy dotacja działalność firma praca rok ustawa pracownik fundusz działalności osoba cel pracodawca wniosek
Źródło: Rzeczpospolita
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE