Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

VAT rośnie, nieruchomości drożeją


Wiadomości | Zarządzanie 2007-11-06 13:35:56

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębną własność lokalu opodatkowane jest 0-proc. stawką VAT. Od 1 stycznia 2008 r. nastąpi w tym zakresie zmiana.

Przekształcenie będzie objęte 7-proc. stawką podatku od towarów i usług. W konsekwencji czeka nas podwyższenie kosztów związanych z takimi transakcjami.

Zdaniem ekspertów należy spieszyć się z przekształceniem spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego i dokonać go do końca 2007 roku.
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), do końca 2007 roku przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębną własność lokalu opodatkowane jest 0-proc. stawką VAT. Andrzej Pośniak, doradca podatkowy z Kancelarii CMS Cameron McKenna, wyjaśnił, że co do zasady, od 1 stycznia 2008 r., w miejsce wspomnianej obniżonej stawki powinna wejść stawka podstawowa 22 proc.
Skoro 0-proc. stawka VAT na przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego obowiązuje do końca 2007 roku, to od 2008 roku należy liczyć się z tym, że takie przekształcenie opodatkowane będzie VAT w wysokości 7 proc. (pod warunkiem, że lokal można uznać za obiekt budownictwa społecznego).

Jednocześnie dodał, że osoby, które nie zdążą sfinalizować tego procesu w 2007 roku, mogą próbować przekonać spółdzielnię, aby zgodziła się na wpłatę jak największej części należnych za przekształcenie opłat jeszcze w 2007 roku w formie zaliczki.

Katarzyna Bieńkowska, doradca podatkowy w Dewey & LeBoeuf, zwróciła uwagę na fakt, że dostawa i rozporządzanie prawami spółdzielczymi, obejmujące ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego, są w myśl ustawy o podatku od towarów i usług uznawane za dostawę towarów.- pisze gazeta Prawna

Według Pani Bieńkowskiej, od 1 stycznia 2008 r. zasady opodatkowania w zakresie ustanowienia praw spółdzielczych do nowych lokali mieszkalnych zostaną zrównane z dostawą nowych lokali mieszkalnych, tzn. w przypadku powierzchni użytkowej nie przekraczającej 120 mkw. w budynkach mieszkalnych będzie mieć miejsce preferencja podatkowa w postaci obniżonej stawki 7-proc. Nie ma możliwości przedłużenia stosowania stawki 0-proc.

Rynek wtórny
Od 2008 roku przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na prawo własnościowe oraz przeniesienia na rzecz członka spółdzielni własności lokalu mieszkalnego lub własności domu jednorodzinnego nie będą już objęte stawką VAT 0 proc.

W sytuacji przeniesienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub domu jednorodzinnego na rzecz członka spółdzielni przysługuje z kolei zwolnienie z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, pod warunkiem że takie lokale i budynki były co najmniej raz zasiedlone lub zamieszkane.

 

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.
Gazeta Prawna

Tagi: rok podatek prawo ustawa 2007 osoba vat zasada rynek przypadek 2008 należy koszty warunek możliwości 2004 rzecz stawka zaliczka nieruchomości gazeta
Źródło: Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE