Kalendarz wydarzeń
Marzec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Pozorna obniżka


Wiadomości | Zarządzanie 2007-11-06 12:43:54

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Dzisiaj zaczyna obowiązywać rozporządzenie Ministra Finansów obniżające maksymalną kwotę taksy notarialnej.

 Jacek Głazik, Dyrektor Makroregionu ds. Kredytów Hipotecznych firmy emFinanse, Doradcy Finansowi: -  Nowe przepisy „uderzają” przede wszystkim w notariuszy, głównie posiadających niewielkie biura notarialne, którzy teraz zmuszeni zostali do obniżania wysokości pobieranego wynagrodzenia. Ich klienci z kolei nie powinni spodziewać się zbyt dużych obniżek. Do tej pory kupujący nieruchomość ponosili największe koszty z tytułu podatku od czynności cywilno – prawnych. A to nadal się nie zmieni.

Mniej za spółdzielcze
Do wczoraj obowiązywały przepisy wprowadzone 28 czerwca 2004r. – Zgodnie z nimi wysokość taksy notarialnej zależna była od wartości przedmiotu transakcji, a także od rodzaju własności – tłumaczy Jacek Głazik z emFinanse. – Dla mieszkań spółdzielczych była ona o połowę mniejsza niż dla mieszkań o pełnej własności, które obecnie stanowią przedmiot większości przeprowadzanych transakcji.

Za duża konkurencja
Zgodnie z obowiązującymi wcześniej przepisami w przypadku kupna mieszkania własnościowego o wartości 150 tys. złotych, opłata notarialna wyniosłaby 1780 złotych. – W tym przypadku jeszcze wczoraj za pierwsze 60 tys. wartości nieruchomości maksymalna taksa wyniosłaby 1010 zł netto, natomiast od pozostałych 90 tys. – 450 zł. – oblicza Jacek Głazik, Dyrektor Makroregionu ds. Kredytów Hipotecznych firmy emFinanse, Doradcy Finansowi. – Jednak w rzeczywistości konkurencja na rynku powodowała, że notariusze rzadko decydowali się na pobieranie maksymalnych opłat. Klienci szukali notariuszy, którzy pobierali mniejsze kwoty za przeprowadzane transakcje. Dlatego opłaty te spadały czasem nawet o połowę.

Aż cztery tysiące
Tymczasem osoby, które decydowały się na zakup nieruchomości o wartości 150 tys. złotych podanej wyżej, musieli „zostawić” u notariusza około 4 tys. złotych. – W przeważającej części składał się na to podatek od czynności cywilno – prawnych, który ustawowo wynosi 2% wartości kupowanej nieruchomości – wylicza Jacek Głazik, ekspert emFinanse. – Nowe przepisy tego nie zmieniają. Jest to nadal najwyższa opłata związana z kupnem nieruchomości, która w przypadku nabycia mieszkania o wartości 150 tys. wynosi 3 tys. złotych. W dalszym ciągu stanowić ona będzie znaczną część tak zwanych opłat około kredytowych, czyli kosztów dodatkowych związanych z kupnem mieszkania i finansowania ich za pomocą kredytu hipotecznego.

Nie liczmy na wiele
Podane powyżej wyliczenia wskazują jasno, że osoby zainteresowane kupnem nieruchomości i tak powinny być przygotowane na to, że u notariusza zostawią przynajmniej kilka tysięcy. – Nowe rozporządzenie uderza przede wszystkim w notariuszy.  – podkreśla Jacek Głazik z emFinanse. – Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem zarówno dla nich, jak i ich klientów byłoby obniżenie wysokości podatku. Dopiero taka decyzja przyniosłaby widoczne rezultaty.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: biuro klienci przedmiot ekspert rozporządzenie nieruchomości czynności opłaty wysokość klient decyzja zakup kredyt finanse wartość kwota koszty firma podatek osoba rynek przypadek koszt
Źródło: www.media.netpr.pl
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE