Kalendarz wydarzeń
Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Nie można pytać o te same transakcje


Porady ekspertów | Zarządzanie 2007-10-26 10:45:45

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Podatnicy, którzy uzyskali niekorzystną interpretację przepisów od swojego urządu skarbowego, nie mogą ponownie zapytać o to samo ministra finansów. Nie tylko nie uzyskają odpowiedzi, ale także narażą się na odpowiedzialność karną.

Urzędy skarbowe często fiskalnie interpretują przepisy. Zdarzało się, że ich wykładnia była  mniej korzystna dla podatników niż pisma resortu finansów.

Przykładem są odpowiedzi dotyczące wydatków firm na imprezy integracyjne dla pracowników. Czy adresaci takich wyjaśnień mogą ponownie zwrócić się z wnioskiem o interpretację - tym razem do ministra finansów? Raczej nie.

- Na mocy obowiązujących do 30 czerwca br. przepisów interpretacje urzedów skarbowych były wydawane w formie postanowienia, a izby skarbowe mogły je zmieniać, wydając decyzję. Tymczasem ordynacja podatkowa w obecnym brzmieniu nie pozwala wystąpić z pytaniem do ministra finansów, gdy sprawa została rozstrzygnięta co do istoty właśnie w decyzji lub postanowieniu - zauważa Mirosława Przewoźnik-Kurzyca, radca prawny w PricewaterhouseCoopers. Jej zdaniem można się spierać,czy interpretacje rozstrzygały co do istoty sprawy. Wykładnia celowościowa wskazuje jednak, że ustawodawca miał na myśli właśnie odpowiedzi urzedów.

- Nie jest jasne, czy podatnik, który otrzymał niekorzystną interpretację na podstawie starych przepisów, może wystąpić z takim samym pytaniem do ministra - mówi Ewa Szot, doradca podatkowy w firmie KPMG. Tłumaczy, że urzędy wydawały interpretacje w formie postanowienia, ale to nie przesądza, że jest to rozstrzygnięcie sprawy co do jej istoty. Były to przecież jedynie informacje dotyczące sposobu stosowania prawa. Organy podatkowe już na gruncie poprzednio obowiązujących przepisów często prezentowały pogląd, że ponowna interpretacja wydana w  sprawie tożsamej co do podmiotu, przedmiotu, stanu faktycznego oraz stanu prawnego byłaby dotknięta wadą uzasadniającą stwierdzenie jej nieważności. Umarzały więc takie postępowania. Trudno przypuszczać, aby zmieniły praktykę w tym zakresie.

Odpowiedzialność karna

- Wystąpienie o ponowną interpretację obarczone jest sporym ryzykiem. Wystepując z pytaniem, podatnik zobowiązany jest złożyć pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczenia, że w zakresie elementów stanu faktycznego objętego wnioskiem sprawa nie została wcześniej rozstrzygnięta co do istoty - ostrzega Ewa Szot. Dodaje, że inną konsekwencją może być uznanie, że interpretacja wydana przez ministra nie ma mocy wiążącej, a zatem nie chroni pytającego. Wtedy podatnik będzie zmuszony do obrony swoich racji przed sądami administarcyjnymi. Zdaniem Ewy Szot ma duże szanse, aby wygrać, ale oczywiście przesądzić o tym nie można.

Gdy zmieniły się przepisy

Przewoźnik - Kurzyca zwraca uwagę na jeszcze jeden problem: z przepisów nie wynika, czy podatnik może zapytać o ten sam stan faktyczny, gdy zmieniły się przepisy. Logika wskazywałaby, że nie ma przeszkód, aby zwrócił się z nowym wnioskiem. Ale wtedy musiałby oświadczyć, że ten stan faktyczny nie był jeszcze przedmiotem wyjaśnień. I to pod groźbą odpowiedzialności za fałszywe zeznania. To może budzić obawy podatników. Dlatego tę kwestię należałoby doprecyzować. - Nie ma przeszkód, aby zwrócić się z pytaniem dotyczącym takiego samego stanu prawnego, gdy wniosek dotyczy innej sytuacji faktycznej. Firma, która w ub. r. spytała o zasady opodatkowania VAT dostawy towarów do Francji, może obecnie zapytać o taką samą transakcję, którą zamierza zawrzeć z kontrahentem z Hiszpanii. Nie zmienia tego fakt, że problem prawny jest identyczny - zauważa Przewoźnik - Kurzyca. Należy jedynie pamiętać, że druga odpowiedź będzie chronić podatnika tylko w zakresie opisanym w nowym wniosku.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: przedmiot resort ryzyko interpretacja problem decyzja organ finanse przepisy firma prawo informacja vat podatnik wniosek zasada należy
Źródło: Rzeczpospolita
Opracowano we współpracy z:
Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
http://www.rig.katowice.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE