Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Dobrowolna korekta nie chroni przed karą


Wiadomości | Finanse 2007-10-19 11:26:15

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Przedsiębiorcy często ulegają sugestii urzędników skarbowych, korygują deklaracje i płacą podatek. Myślą, że unikną kary. Tymczasem wpadają w pułapkę i dostają grzywnę za błąd w dokumentach.

(…) Zgodnie z przepisami k.k.s. osoba, która skorygowała swoją deklarację podatkową i wyrównała zaniżone zobowiązanie, nie podlega już karze za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Rozwiązanie to miało na celu uwolnienie od odpowiedzialności tych, którzy dobrowolnie przyznali się do błędu i zaniechali sporu z organami skarbowymi.

Problemy z rachunkowością

Okazuje się jednak, że wbrew temu zamysłowi korekta wcale nie chroni przed odpowiedzialnością karną. Złożenie jej wyklucza bowiem odpowiedzialność tylko i wyłącznie za przestępstwa i wykroczenia skarbowe zagrożone karą z k.k.s. Tymczasem wiele czynów związanych z rozliczaniem podatków jest karanych na podstawie innych przepisów. Przykładem, który ma tu zastosowanie najczęściej, jest ustawa o rachunkowości.

(…) Fakt, że nieprawidłowości w prowadzeniu dokumentacji zostały naprawione, a budżet ostatecznie nie doznał z tego tytułu żadnego uszczerbku, nie ma dla urzędników znaczenia. I nie można zarzucić im działania wbrew przepisom czy nawet ich niewłaściwej interpretacji. Nie ma bowiem żadnej podstawy prawnej, aby uznać, że wynikające z k.k.s. wyłączenie odpowiedzialności karnej skarbowej w przypadku złożenia skutecznej korekty deklaracji ma zastosowanie również do tego rodzaju odpowiedzialności, tyle że wynikającej z innych ustaw.

Co więcej, może się okazać, że złożenie korekty po kontroli jest nieprzyjemnym w skutkach błędem. Organy ścigania po takim dobrowolnym przyznaniu się podatnika do winy zyskują podstawę do pociągnięcia go do odpowiedzialności karnej, np. na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości czy nawet kodeksu karnego za przestępstwo przeciwko dokumentom. I niestety mają do tego prawo. (…)

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: kara interpretacja problem organ deklaracja przepisy działania kontrola dokument podatek prawo ustawa osoba cel podatnik przypadek
Źródło: Rzeczpospolita
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE