Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Indywidualna stawka wtedy, gdy lokal był używany przed zakupem


Porady ekspertów | Finanse 2007-10-19 11:16:14

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Prowadząc działalność w mieszkaniu, możemy zamortyzować i rozliczyć w kosztach firmowe terytorium. Nawet w ciągu 10 lat.

(…) Indywidualne stawki można zastosować dla używanych lub ulepszonych nieruchomości, przy czym przepisy określają minimalne okresy amortyzacji. Do końca 2006 r. większość z nich rozliczaliśmy przez 10 lat. Ale ustawodawca wyraźnie zastrzegł, że ta preferencja dotyczy nieruchomości wykorzystywanych przed nabyciem przez co najmniej 5 lat. Teraz podstawowy okres amortyzacji dla wielu używanych nieruchomości to 40 lat. Można go pomniejszyć o liczbę lat od dnia oddania budynku do używania do dnia wprowadzenia do naszej ewidencji. Nie może to być jednak krócej niż 10 lat.

Domy inaczej niż biurowce
Te reguły ustalania okresu amortyzacji dotyczą jednak tylko budynków i lokali niemieszkalnych, dla których stawka wynosi 2,5 proc. rocznie (według wykazu stawek amortyzacyjnych). Niektóre inne używane nieruchomości (np. centra handlowe) mogą być zamortyzowane nawet przez 3 lata. Nie odnosi się to jednak do lokali mieszkalnych. One nadal są rozliczane na starych zasadach. Jeśli więc podatnik kupił mieszkanie używane (czyli wykorzystywane wcześniej przez co najmniej 5 lat), może zastosować stawkę indywidualną, maksymalnie 10 proc. rocznie.

Musi być używany, gdy kupujemy
Przez nabycie należy rozumieć zarówno zakup, jak i otrzymanie w drodze darowizny bądź spadku. Nie można natomiast przyjąć indywidualnej stawki dla środka trwałego, który był przed wprowadzeniem do ewidencji wykorzystywany przez podatnika będąc cały czas jego własnością. Jeśli więc wybudował sobie dom, przez parę lat w nim mieszkał, a potem uznał go za siedzibę firmy, nie może amortyzować go według indywidualnej stawki. Wprowadzenie do ewidencji środków trwałych nie jest bowiem „nabyciem”. (…)

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: ewidencja nieruchomości stawka zakup centrum 2006 firma podatnik zasada koszt należy działalność
Źródło: Rzeczpospolita
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE