Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Polskie ulgi podatkowe dla pracujących za granicą


Wiadomości | Prawo 2007-10-25 09:37:00

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Wiele osób mieszkających w Polsce pracuje za granicą. W większości przypadków z uzyskiwanych tam dochodów muszą się rozliczyć także w kraju. Przygotowując się do takiego rozliczenia często zastanawiają się, czy zagraniczne zarobki nie są przeszkodą do skorzystania z przewidzianych w polskiej ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych ulg i odliczeń.

Okazuje się, że przeciwwskazań nie ma, ale też nie wszystkie ulgi i odliczenia im przysługują. Ponieważ skorzystanie z większości z nich wymaga określonego w ustawie udokumentowania, warto wiedzieć, co można a czego nie odliczyć od podatku i od dochodu, aby do końca 2007 r. zgromadzić właściwe dokumenty.

Dochód w pierwszej kolejności pomniejsza się o potrącone bądź zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne, określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Pracujący za granicą nie odliczy natomiast od dochodu składek zapłaconych do zagranicznych systemów ubezpieczeń społecznych. Takiego odliczenia ustawa o pdof nie przewiduje. Może jednak skorzystać z takich odliczeń od dochodu, jak darowizny, wydatki rehabilitacyjne i tzw. ulga internetowa. Pod warunkiem, że wykaże dochód do opodatkowania.

Z kolei podatek dochodowy, zgodnie z omawianą ustawą w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o składkę zdrowotną, o której mowa w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, jednak nie więcej niż 7,75% podstawy jej wymiaru. Przy czym nie można odliczyć od podatku składek zapłaconych do zagranicznych systemów ubezpieczeń zdrowotnych.

Oprócz wskazanych odliczeń pracujący za granicą ma prawo skorzystać z tzw. ulgi prorodzinnej, jeżeli w roku podatkowym wychowywał własne lub przysposobione dzieci.

Ponadto pracujący za granicą w zeznaniu rocznym może wskazać organizację pożytku publicznego, działającą na podstawie polskich przepisów regulujących działalność pożytku publicznego, na rzecz której właściwy podatnikowi naczelnik urzędu skarbowego przekaże 1% podatku należnego wynikającego z tego zeznania. Oczywiście jeżeli w składanym zeznaniu rocznym wykaże dochody do opodatkowania.

I jeszcze jedna istotna kwestia: nie zapominajmy, że aby skorzystać z omówionych odliczeń, poza uzyskaniem dochodów opodatkowanych, podatnik musi spełniać pozostałe warunki uprawniające do skorzystania z ulg wymienione w ustawie o pdof.

Tagi: ulga społeczne rzecz kraj składki wydatek przepisy warunek wymiar dokument działalność rok podatek prawo ustawa polski polska 2007 podatnik system
Źródło: Gazeta Podatkowa
Opracowano we współpracy z:
Izba Przemysłowo-Handlowa ROP
http://www.izbaph.rybnik.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE