Kalendarz wydarzeń
Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Sprawdź faktury, zanim odliczysz wydatki


Porady ekspertów | Finanse 2007-10-16 11:51:19

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Osoby, które remontując mieszkanie, kupiły towar od nieuczciwego sprzedawcy, nie powinny być za to karane. W praktyce jest jednak inaczej.

(…) Przekonała się o tym czytelniczka "Rz", która wraz z mężem stała się ofiarą przedsiębiorcy niezarejestrowanego do celów VAT.

- W trybie ulgi remontowej odliczyliśmy otrzymane faktury. W cenie usługi zapłaciliśmy również VAT wyszczególniony na fakturze. O tym, że zostaliśmy oszukani, dowiedzieliśmy się dopiero w tym roku, po kontroli u tego przedsiębiorcy. Musieliśmy złożyć korektę PIT i zapłacić podatek wraz z odsetkami z tytułu odliczenia, do którego nie mieliśmy prawa - opowiada czytelniczka. Czują się pokrzywdzeni tym, że zostali obciążeni odpowiedzialnością za cudze podatki.

Nie sposób wyeliminować ryzyka wykorzystania przez nieuczciwego kontrahenta. Można jednak spróbować zabezpieczyć się przed negatywnymi konsekwencjami jeszcze przed podjęciem decyzji o kupnie materiałów budowlanych czy usługi u danego przedsiębiorcy.
Jak to zrobić?

Po pierwsze - klient ma prawo poprosić sprzedawcę o pokazanie dokumentu potwierdzającego zarejestrowanie go jako przedsiębiorcy w urzędzie skarbowym. Może to być decyzja o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej (NIP) albo rejestracja jako podatnika podatku od towarów i usług (np. VAT-5).

Po drugie - można też, powołując się na art. 96 ust. 13 ustawy o VAT, zwrócić się do urzędu skarbowego przedsiębiorcy o potwierdzenie, czy jest on zarejestrowany jako podatnik VAT. Przepis mówi, że może to uczynić - jako zainteresowany - sam podatnik oraz osoba trzecia mająca interes prawny w złożeniu tego wniosku. A klient niewątpliwie taki interes ma.

Nie oczekujmy jednak, że odpowiedź uzyskamy w ciągu pięciu minut. Dlatego lepiej o taką informację wystąpić z wyprzedzeniem. Można to zrobić nawet już po dokonaniu danego zakupu. Nie później jednak niż przed złożeniem wniosku o zwrot VAT za niektóre materiały budowlane.

I jeszcze jedno. Przepis nie mówi, czy wniosek ma być złożony ustnie czy pisemnie. Ci, którym zależy na uzyskaniu dowodu, że dochowali wszelkiej staranności w ustalaniu swojego prawa do odliczenia wydatków z danej faktury, powinni to zrobić na piśmie. (…)

Tagi: towar ulga ryzyko odsetek praktyka klient decyzja zakup zwrot cena kontrola usługi dokument faktura przedsiębiorcy rok podatek prawo ustawa osoba vat podatnik wniosek
Źródło: Rzeczpospolita
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE