Kalendarz wydarzeń
Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy


Wiadomości | Kadry 2007-10-16 11:29:19

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Z kontroli Państwowej Inspekcja Pracy wynika, ze 40 procent skontrolowanych firm nie przestrzega przepisów regulujących legalne zatrudnianie pracowników.

Państwowa Inspekcja Pracy od lipca 2007 roku ma kompetencje pozwalające jej na kontrolowanie legalności zatrudnienia i zapowiada, że w okresie lipiec-grudzień przeprowadzi 10 tys. takich kontroli. Dotychczas w ich wyniku inspektorzy pracy stwierdzili, że 40 proc. skontrolowanych pracodawców nie przestrzega przepisów dotyczących legalnego zatrudniania. Do połowy września inspektorzy wykonali 1317 kontroli legalności pracy, które objęły około 50 tys. pracowników. Z kontroli wynika, że co piąty pracownik nie był zatrudniony zgodnie z przepisami. Za popełnienie wykroczeń 52 pracodawców zostało ukaranych mandatami na łączną kwotę 57,7 tys. zł, a wobec 168 osób skierowano wnioski o ukaranie do sądów grodzkich.

Do końca 2007 roku PIP chce przeprowadzić 10 tys. kontroli legalnego zatrudniania pracowników i 200 kontroli w agencjach zatrudnienia.

Danuta Samitowska, rzecznik prasowy głównego inspektora pracy tłumaczy, ze PIP swoją działalność kontrolną w zakresie legalności zatrudnienia skupia głównie na branżach, w których występuje najwięcej nielegalnego zatrudnienia, czyli budownictwie, rolnictwie, handlu, usługach hotelarskich i gastronomicznych oraz przetwórstwie.

Do tej pory najczęściej stwierdzane nieprawidłowości to zatrudnianie pracowników bez potwierdzenia na piśmie rodzaju umowy o pracę oraz jej warunków, a także nieprawidłowości w zakresie zgłaszania osób do ubezpieczenia społecznego.

Jeżeli pracodawca nie potwierdzi na piśmie zawartej umowy o pracę i jej warunków, może dostać karę od 1 tys. do 30 tys. zł, a za niezgłoszenie osoby zatrudnionej do ubezpieczenia społecznego od 20 zł do 5 tys. zł.

Pracodawcy nie informują też powiatowych urzędów pracy o zatrudnieniu lub powierzeniu pracy zarobkowej osobom bezrobotnym oraz źle opłacają składki na Fundusz Pracy.

Zgodnie z ustawą z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz.U. nr 89, poz. 589), inspektorzy mogą kontrolować legalność zatrudnienia u pracodawców (zatrudniają pracowników w ramach stosunków pracy) i przedsiębiorców. Pracodawcy nie są pracodawcami, ale na ich rzecz świadczą pracę osoby fizyczne (na przykład na podstawie umów cywilnoprawnych czy w ramach samozatrudnienia). Jeżeli chodzi o kontrole osób fizycznych, to zgodnie z interpretacją PIP, decyduje w tym przypadku faktyczne wykonywanie pracy lub działalności gospodarczej, nawet jeśli osoba taka prowadzi ją lub wykonuje w szarej strefie.

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.
Gazeta Prawna

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: firma praca rok pracownik fundusz działalności 2007 osoba umowa pracodawca wniosek przypadek działalność przedsiębiorców kontrola agencja przepisy składki wynik rzecz umowy
Źródło: Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE