Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Wynagrodzenie pośrednika nie zawsze będzie kosztem uzyskania przychodu


Porady ekspertów | Księgowość 2007-10-12 08:54:23

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Do uznania wydatków za koszty konieczne jest spełnienie dwóch warunków: odpowiednie ich udokumentowanie oraz istnienie związku przyczynowego z przychodem. Znalezienie nabywcy, jak i negocjacja warunków sprzedaży bez udziału pośrednika wyklucza możliwość uznania wydatku na usługę pośrednictwa za koszt podatkowy. Brak bowiem związku wydatku z osiągnięciem przychodu - orzekł NSA 10 lipca br.

Spółka zawarła umowę pośrednictwa przy sprzedaży nieruchomości. Niebawem doszło do zawarcia umowy sprzedaży, a wydatki związane z pośrednictwem zaliczono do kosztów uzyskania przychodu. W toku postępowania podatkowego organy ustaliły, że wynajęty pośrednik nie brał praktycznie udziału w transakcji - warunki przyszłej umowy strony (które zresztą od dawna się znały) ustaliły bez niego. W związku z tym organy podatkowe, a następnie WSA odmówiły spółce możliwości zaliczenia kosztów pośrednictwa do kosztów podatkowych. Stwierdzono, że do uznania danych wydatków za koszty niezbędne jest spełnienie dwóch warunków: muszą być odpowiednio udokumentowane oraz pozostawać w związku przyczynowym z osiągnięciem przychodu.  Wskutek braku udziału pośrednika w transakcji nie wypełniono drugiego z warunków.

Spółka złożyła skargę kasacyjną, podtrzymując dotychczasową argumentację. NSA ją oddalił, wskazując na art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, z którego wynika konieczność zaistnienia związku przyczynowego między wydatkiem i przychodem.

Jasne określenie, w umowie zawartej na piśmie, zakresu obowiązków pośrednika, w postaci wyszukania kontrahenta i udziału w negocjacjach, nie przesądza o zaliczeniu wydatków związanych z pośrednictwem do kosztów. Wskutek faktycznej bierności posrednika nie mogą być one kosztem.

Tagi: nieruchomości organ dane wydatek możliwości warunek koszty ustawa umowa koszt
Źródło: Rzeczpospolita
Opracowano we współpracy z:
Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
http://www.rig.katowice.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE