Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Wpływ funduszy unijnych na zatrudnienie


Wiadomości | Dotacje 2007-09-27 13:43:05

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Wyniki badań są bardziej optymistyczne niż te, które zakładaliśmy. Można żałować, że nie zrobiliśmy tego badania wcześniej. Już widać dobre tendencje na rynku pracy, jednakże dopiero za 2 – 3 lata zobaczymy, jakie będą faktyczne efekty naszych działań – powiedział wiceminister Jerzy Kwieciński, podczas prezentacji wyników badania pt. "Wpływ interwencji z funduszy strukturalnych UE na zatrudnienie", która odbyła się 10 września 2007 r. w Warszawie.

– Od początku 2003 r. do końca 2006 r. dzięki funduszom unijnym o 853 tys. wzrosła liczba osób pracujących. Znacząco spadła stopa bezrobocia. Nastąpiła zdecydowana poprawa również w strukturze zatrudnienia w trzech podstawowych sektorach: rolnictwie, przemyśle oraz usługach – poinformowała dr Ewa Kusideł, z Uniwersytetu Łódzkiego, odpowiedzialna za wyżej wymienione badanie.

Dzięki funduszom unijnym spadła o 280 tys. liczba tworzonych miejsc pracy w rolnictwie, w przemyśle nastąpił wzrost o 448 tys., natomiast najlepszy wynik zanotowano w sektorze usług - liczba utworzonych miejsc pracy wzrosła aż o 685 tys.

Rolnictwo, przemysł, usługi
Polska zajmuje drugą pozycję w rankingu państw UE o najwyższym udziale sektora rolnictwa w zatrudnieniu. W polskim rolnictwie pracuje 16% ogółu zatrudnionych. Słabiej wypada tylko Rumunia (30%). Pod względem poziomu zatrudnienia w przemyśle Polska zajmuje pozycję w środku stawki, z wynikiem wynoszącym 29,9%. Udział sektora usług w Polsce to 54,1%, co daje przedostatnią pozycję, przed Rumunią.

– Nie powinniśmy zbyt emocjonalnie podchodzić do tych wyników. Zauważmy, że między Polską a Rumunią jest przepaść w rezultatach, natomiast strata Polski do reszty stawki jest już nieznaczna, np. w usługach tracimy tylko pół procenta udziału w stosunku do poprzedzającej nas Słowenii, utrzymując prawie 16 procentową przewagę nad Rumunią – skomentowała minister Grażyna Gęsicka.

Tendencje w regionach
W większości badanych województw występują pozytywne skutki działania funduszy na zatrudnienie. Zaliczają się do nich: spadek udziału rolnictwa, wzrost udziału usług, oraz względne utrzymanie udziału przemysłu. Jednakże, zwłaszcza w mniej zamożnych województwach, miały miejsce pewne anomalie, a więc brak oddziaływania unijnych funduszy na zatrudnienie.

– Niestety zauważalna jest tendencja, w której województwa słabsze słabiej reagują na pozytywne aspekty wynikające z działania funduszy Unii Europejskiej. Pomoc odczuwają województwa bogatsze, które lepiej radzą sobie z wykorzystywaniem danej im szansy – stwierdziła minister Gęsicka.

Po zbadaniu współczynnika tendencji rozwojowej aktywności zawodowej ludności Polski w okresach przed- i poakcesyjnym, w województwach: zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim tendencja była negatywna. W województwach: lubuskim, małopolskim, łódzkim i śląskim nie zauważono znaczących zmian w tendencji. Pozostałe województwa wykazały pozytywne tendencje w rozwoju aktywności zawodowej ludności.

– Wyniki te powinny zostać szczegółowo przeanalizowane przez władze poszczególnych województw – podkreśliła minister.

Struktura pracujących
Badanie struktury pracujących, pod kątem wielkich grup zawodowych, w latach 2002 – 2006 pokazało tendencje wzrostowe, zwłaszcza wśród specjalistów oraz operatorów i monterów maszyn i urządzeń. Natomiast spadek zaobserwowano zwłaszcza w grupie rolników, ogrodników, leśników i rybaków.

– Wniosek ten wskazuje na wpływ interwencji z funduszy strukturalnych na realizację celów tworzenia więcej i lepszych miejsc pracy – zaznaczyła dr Kusideł.

 Struktura utworzonych miejsc pracy
Badanie dowiodło, że najwięcej nowoutworzonych miejsc pracy powstało dzięki programom: Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw – 57%, ZPORR – 21% oraz Rozwój Zasobów Ludzkich – 17%.

Wymiar czasu pracy
Ogromna większość utworzonych miejsc pracy to miejsca w pełnym wymiarze czasu. Ponad 76% nowoutworzonych miejsc pracy to miejsca trwałe, w przemyśle do 99%, natomiast w sektorze prywatnym 87,9% miejsc pracy miało charakter trwały.

– Interwencje z funduszy strukturalnych przyczyniły się w wysokim stopniu do utworzenia nowych miejsc pracy w przedsiębiorstwach. Bez wsparcia z funduszy, firmy utworzyłyby mniej nowych miejsc pracy, albo stałoby się to później – podkreślił dr Jerzy Drążkiewicz, kierownik projektu badania ewaluacyjnego.

W podsumowaniu wyników badań dotyczących jakości utworzonych miejsc pracy wykazano, że nowoutworzone miejsca pracy są wysokiej jakości, głównie dla osób z wyższym i średnim wykształceniem. Szczególnie przeważa udział miejsc pracy dla operatorów (zwłaszcza w przemyśle) i specjalistów (wśród usług nierynkowych).

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: wysoki stawka wsparcia wynik województwo sektor unia rozwój 2006 działania wymiar wzrost usługi pomoc firma praca projekt prawo polski fundusz program polska 2007 wniosek rynek przedsiębiorstw europejski
Źródło: www.mrr.gov.pl
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE