Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Terminy przedawnień składek do ZUS


Wiadomości | Księgowość 2007-09-21 12:33:17

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt zakłada, że przedsiębiorcy będą mogli domagać się zwrotu nadpłaconych składek do ZUS w ciągu dziesięciu lat od ich opłacenia.

Obecnie mogą to robić w ciągu pięciu lat. Jeżeli taka zmiana zostanie uchwalona, okresy przedawnień będą równe dla pracodawcy i dla ZUS. Wprowadzenia zmian domagała się rzecznik praw obywatelskich. Dwukrotnie występował on do ministra pracy i polityki społecznej z argumentem, że obecne przepisy są niezgodne z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa. Za nowelizacją przepisów opowiadali się płatnicy składek.

Obecnie przedsiębiorcy nie mogą dochodzić zwrotu składek, jeśli od nadpłaty upłynęło więcej niż pięć lat.

ZUS może natomiast ściągać należności składkowe praktycznie w nieskończoność. ZUS ma na to dziesięć lat od powstania zaległości, a pierwsza czynność zmierzająca do wyegzekwowania składek zawiesza bieg przedawnienia i trwa aż do końca postępowania egzekucyjnego, które często ciągnie się latami.

Jak podaje Gazeta Prawna „Proponowana zmiana nie rozwiązuje jednak problemu z odzyskaniem składek nadpłaconych przez ubezpieczonego. Ten, który zmienił pracodawcę, albo gdy firma już nie istnieje, może się w ogóle nie dowiedzieć, że składki były niepotrzebnie opłacone. Co więcej, nawet gdy wie o nadpłacie, ZUS mu jej nie zwróci, bo nie ma do tego podstawy prawnej. Ubezpieczony nie jest bowiem stroną w rozliczeniach z ZUS. Nie ma więc możliwości, aby odzyskał niepotrzebnie sfinansowane przez siebie składki bezpośrednio z ZUS, bez pośrednictwa płatnika składek.
W jeszcze gorszej sytuacji są osoby, które nadpłaciły składki w czasie, gdy prowadziły firmę. Jeśli firmę zlikwidowały, a teraz pracują na etacie, ZUS nie zwróci im nadpłaty, bo płatnik już nie istnieje.”

 

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.
Gazeta Prawna

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: firma praca projekt prawo ustawa osoba pracodawca termin system przedsiębiorcy zus przepisy zwrot możliwości składki problem polityka polityk gazeta należności
Źródło: Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE