Kalendarz wydarzeń
Sierpień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Pracownik idzie do szkoły, zawrzyj umowę


Porady ekspertów | Prawo 2007-09-20 08:55:10

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Już niedługo rozpocznie się nowy rok akademicki. Wraz z jego nastaniem do uczelni ruszą pracownicy pragnący podnieść swoje kwalifikacje zawodowe oraz ogólny poziom wykształcenia. Doszkalający się pracownicy stanowią aktualnie dość dużą grupę zatrudnionych. To zaś sprawia, że znaczenia nabiera odpowiednie uregulowanie wzajemnych praw i obowiązków pracodawcy i pracownika w związku z dokształcaniem. Uzgodnienia takie najczęściej przybierają postać umowy między stronami, ustalającej warunki, na jakich pracownik będzie się kształcił.

W szczególności w umowie takiej mogą być określone uprawnienia przysługujące pracownikowi z racji podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Zaznaczmy, iż w przypadku skierowania pracownika do pobierania nauki w formach szkolnych (w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych i wyższych), zawarcie wspomnianej umowy jest obligatoryjne. Natomiast w razie skierowania pracownika do podnoszenia swoich kwalifikacji w formach pozaszkolnych (np. studia podyplomowe), zawarcie takiej umowy nie jest konieczne. Wymóg taki istnieje wówczas, gdy zakład pracy uzależnia wydanie skierowania od zobowiązania się pracownika do przepracowania określonego czasu w zakładzie pracy po ukończeniu nauki, a w razie niedotrzymania zobowiązania - do zwrotu kosztów poniesionych na ten cel przez pracodawcę.

W przypadku skierowania pracownika do podjęcia kształcenia w formach pozaszkolnych, strony mogą umownie wyłączyć uprawnienia przyznane pracownikowi skierowanemu na mocy aktu wykonawczego. Takie wyłączenia nie są możliwe w umowie zawartej z pracownikiem skierowanym do odbycia nauki w formach szkolnych.

W razie podjęcia przez pracownika dokształcania bez skierowania pracodawcy, zawarcie umowy w żadnym wypadku nie jest obowiązkowe. W praktyce jednak takie umowy, chociażby ze względów dowodowych w razie późniejszych sporów, są zawierane bardzo często.

Tagi: nauka praktyka zwrot warunek koszty praca rok prawo pracownik umowa cel pracodawca przypadek
Źródło: Gazeta Podatkowa
Opracowano we współpracy z:
Izba Przemysłowo-Handlowa ROP
http://www.izbaph.rybnik.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE