Kalendarz wydarzeń
Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Podatek od czynności cywilnoprawnych od zakupów w Internecie


Porady ekspertów | Finanse 2007-09-18 13:05:00

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Przedsiębiorca, który kupuje rzeczy przez Internet, musi liczyć się z tym, że zapłaci podatek od czynności cywilnoprawnych.

Podatnikom coraz częściej zdarza się kupować różne towary na internetowych aukcjach. Również zagranicznych. Sprzedającymi są także osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Czy przy takiej transakcji - jeśli wartość rzeczy przekracza 1000 zł - trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)?

Taka sprzedaż nie podlega VAT w Polsce. Gdy rzeczy są kupowane za granicą od osób prywatnych, polski nabywca nie jest podatnikiem od tej dostawy. Nie ma więc wyłączenia z podatku na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o PCC.

Jeśli natomiast rzeczy (będące przedmiotem obrotu) znajdują się za granicą, to czynność jest objęta PCC, gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Polski i tam też została wykonana transakcja.

Trudno stwierdzić, czy ten ostatni warunek - wykonania transakcji w Polsce - jest spełniony w wypadku umowy zawartej wirtualnie, poprzez wygranie aukcji. Jest to bowiem sprzedaż za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, a sprzedawca i nabywca mieszkają w różnych państwach.

Wydaje się, że w tym wypadku należy odwołać się do przepisów kodeksu cywilnego. Opodatkowanie dotyczy przecież "czynności cywilnoprawnych", więc jak najbardziej naturalne jest ustalenie miejsca ich wykonania właśnie na podstawie jego regulacji.

Z kodeksu cywilnego wynika, że w razie wątpliwości umowę uważa się za zawartą w miejscu otrzymania przez składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu. Jeżeli dojście do składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu nie jest wymagane albo oferta jest składana w postaci elektronicznej - umowę uważa się za zawartą w miejscu zamieszkania albo w siedzibie składającego ofertę w chwili zawarcia umowy.

Nie ma szczególnych przepisów odnoszących się do miejsca zawarcia umowy na aukcji (licytacji). Należy jednak podkreślić, że udział w aukcji polega na złożeniu oferty. Nie ma więc przeszkód, aby do umowy zawartej w wyniku wygrania aukcji zastosować przepisy o miejscu zawarcia umowy w drodze ofertowej. Dlatego też takie umowy muszą być uznane za zawarte w Polsce. Gdyż tutaj właśnie składający ofertę elektroniczną ma miejsce zamieszkania czy też siedzibę.

Zatem czynność cywilnoprawna (sprzedaż następująca w wyniku wygrania zagranicznej aukcji) będzie opodatkowana w Polsce, bo kupujący ma siedzibę (miejsce zamieszkania) w Polsce i tu też jest zawarta umowa.

Tagi: przedmiot towar czynności oferta rzecz wynik internet przepisy warunek podatek ustawa polski działalności polska osoba umowa vat podatnik należy
Źródło: Rzeczpospolita
Opracowano we współpracy z:
Izba Przemysłowo-Handlowa ROP
http://www.izbaph.rybnik.pl
jb
2009-02-23 07:42:13Nie do kończ zgadzam się z artykułem. Dlaczego autor pisze iż taka sprzedaż nie podlega VAT w Polsce? Kupowałem kilkakrotnie na aukcjach internetowych towary (co prawda jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności, ale to nic nie zmienia) i urząd celny nalicza VAT i trzeba go zapłacić. Zakup chyba nie będzie podlegał VAT jeżeli będzie dokonany od osoby mieszkającej w UE, natomiast jak będzie to zakup z poza Unii to jest normalna procedura celna i VAT. Wtedy zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o PCC mamy zwolnienie z PCC. Jeżeli się mylę proszę o sprostowanie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE