Kalendarz wydarzeń
Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Zwolnienia jako pomoc inwestycyjna


Wiadomości | Dotacje 2007-09-11 16:28:59

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

W ramach pomocy inwestycyjnej rady gminy mogą wprowadzać dodatkowe zwolnienia od podatku od nieruchomości.

Zaczęło obowiązywać rozporządzenie w sprawie udzielania przez gminy zwolnień od podatku od nieruchomości stanowiących regionalną pomoc inwestycyjną (Dz.U. nr 138, poz. 969).

Jak pisze „Gazeta Prawna”, z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wynika, że rada gminy może wprowadzać inne zwolnienia od podatku od nieruchomości niż przewidziane w art. 7 tej ustawy. Zwolnienia będą wprowadzane uchwałą rad gmin.

Udzielana pomoc będzie mogła być obliczana w odniesieniu do kosztów inwestycji w środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, które są związane z realizacją nowej inwestycji lub kosztów utworzenia miejsc pracy.

Aby uzyskać taką pomoc, przedsiębiorca przed rozpoczęciem realizacji inwestycji będzie musiał dokonać zgłoszenia właściwemu organowi podatkowemu. Zarówno tryb, jak i formę dokonania tego zgłoszenia, ustali rada gminy. Ponadto przedsiębiorca będzie musiał zobowiązać się do pokrycia co najmniej 25 proc. kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą ze środków własnych lub z zewnętrznych źródeł finansowania. Konieczne też będzie spełnienie warunku dotyczącego utrzymania inwestycji w danym regionie przez okres co najmniej pięciu lat, a w przypadku małych i średnich przedsiębiorców - co najmniej trzech lat, od dnia zakończenia jej realizacji. Kolejny warunek dotyczy utworzenia nowych miejsc pracy w okresie trzech lat od dnia zakończenia inwestycji i utrzymania dotychczasowego poziomu zatrudnienia oraz nowo utworzonych miejsc pracy, w związku z którymi została udzielona pomoc, przez okres co najmniej pięciu lat.

Rozporządzenie będzie obowiązywało do końca 2013 roku.

 

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.
Gazeta Prawna

Tagi: praca rok podatek ustawa przypadek przedsiębiorców pomoc inwestycja koszty warunek wartość realizacja przedsiębiorca organ 2013 nieruchomości rozporządzenie gazeta
Źródło: Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE