Kalendarz wydarzeń
Październik 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Szkolenie BHP również dla pracownika tymczasowego


Porady ekspertów | Kadry 2007-08-31 15:03:39

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Czy pracownik tymczasowy musi przejść przeszkolenie BHP? Kto ma przeprowadzić takie szkolenie? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, że pracownik tymczasowy musi zapoznać się z przepisami bhp.

Zgodnie z kodeksem pracy oraz rozporządzeniem ministra gospodarki i pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. nr 180, poz. 1860 z późn. zm.), pracodawca nie może zezwolić pracownikowi na wykonywanie pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, oraz znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Pracodawca ma również obowiązek zapoznać pracowników z przepisami i zasadami bhp dotyczącymi wykonywanych przez nich prac oraz wydawać szczegółowe instrukcje i wskazówki dotyczące bhp na poszczególnych stanowiskach pracy.
Pracownik musi potwierdzić na piśmie zapoznanie się z przepisami bhp. O szkoleniach, w szczególności ich zakresie, mówi z rozporządzeniem ministra gospodarki i pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. nr 180, poz. 1860 z późn. zm.). Natomiast w przypadku pracownika tymczasowego tworzenie służby bhp ciąży na agencji pracy tymczasowej, która jest pracodawcą w stosunku do pracowników tymczasowych.
Przepisy ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz.U. nr 166, poz. 1608 z późn. zm.) nie wyłączają stosowania art. 23711 k.p. Więc liczbę zatrudnionych pracowników w agencji ustala się z uwzględnieniem pracowników tymczasowych.

Jak podaje Gazeta Prawna „Na podstawie art. 9 ust. 2 pkt 3 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych przed zawarciem umowy o pracę między agencją pracy tymczasowej a pracownikiem tymczasowym agencja i pracodawca użytkownik uzgadniają na piśmie zakres przejęcia przez pracodawcę użytkownika obowiązków pracodawcy dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Nie ma zatem prawnych przeciwwskazań, aby na podstawie takiego uzgodnienia przekazać pracodawcy użytkownikowi obowiązek utworzenia służby bhp. Oznaczało to będzie, że w takiej sytuacji służba bhp działająca u pracodawcy użytkownika obejmowała będzie swoją właściwością zarówno zatrudnionych u niego pracowników, jak i pracowników tymczasowych.”

 

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.
Gazeta Prawna

Tagi: praca ustawa pracownik umowa pracodawca zasada przypadek gospodarka agencja przepisy stanowisko 2004 umiejętności gazeta
Źródło: Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE