Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Prawa telepracowników


Wiadomości | Prawo 2007-08-31 14:57:38

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Nowelizacja kodeksu pracy określająca zasady świadczenia telepracy została uchwalona przez Sejm.

Do tej pory ta forma aktywności zawodowej nie była regulowana odrębnymi przepisami.
Uchwalona przez Sejm nowelizacja kodeksu pracy to efekt porozumienia rządu, organizacji pracodawców i związków zawodowych działających w Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych.

Telepraca to praca wykonywana regularnie poza zakładem z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Pracownik drogą elektroniczną przekazuje wyniki swojej pracy.
Strony stosunku pracy będą mogły ustalić, że chodzi o tę formę zatrudnienia, bezpośrednio przy zawieraniu umowy o pracę. Będą mogły również odpowiednio zmieniać warunki zatrudnienia, które już trwa.
Pracodawca nie będzie miał prawa w trybie wypowiedzenia zmieniającego narzucić pracownikowi pracy poza siedzibą firmy. Zakazane ma być też czasowe przeniesienie do takiej pracy tylko ze względu na uzasadnione potrzeby pracodawcy.
Zmiana warunków zatrudnienia może być zrealizowana na mocy porozumienia stron z inicjatywy pracodawcy lub pracownika.

Nowe przepisy określają, jakie obowiązki mają strony tego stosunku pracy. Pracodawca ma ubezpieczać i zaopatrywać pracowników w niezbędny sprzęt. Ma również pokrywać koszty związane z jego instalacją i eksploatacją, oraz zapewnić telepracownikowi pomoc techniczną i potrzebne szkolenia. Pracodawca i telepracownik kwestie te będą mogli uzgodnić inaczej w odrębnej umowie. Telepracownicy mają prawo do przebywania na terenie zakładu, kontaktów z innymi pracownikami i prowadzonej działalności socjalnej.
Nowelizacją zajmie się teraz Senat.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: teren świadczenia komisja wynik nowelizacja organizacja warunek pomoc firma praca prawo pracownik działalności umowa pracodawca zasada koszt
Źródło: Rzeczpospolita
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE