Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Przedsiębiorco, uważaj jak informujesz


Wiadomości | Zarządzanie 2007-08-29 10:17:18

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Sejm przyjął większość senackich poprawek do ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym. Ustawa wprowadza zakaz stosowania nieuczciwych praktyk, tj. takich, które wprowadzają klientów w błąd.

Ustawa ma na celu zastosowanie w polskim prawie unijnej dyrektywy z maja 2005 r. dotyczącej nieuczciwych praktyk handlowych stosowanych przez firmy wobec klientów. Celem tej dyrektywy było ujednolicenie prawa w tym zakresie w UE.

Poprawki Senatu dotyczyły m.in. doprecyzowania pojęcia przedsiębiorcy, którym nie jest osoba prowadząca "działalność zarobkową", ale - zdaniem Senatu - "podmiot prowadzący działalność gospodarczą lub zawodową". Inna poprawka dostosowuje prawo polskie do dyrektywy o nieuczciwych praktykach handlowych - przedsiębiorcy nie będą mogli mówić klientom, że dany produkt jest dostępny przez bardzo ograniczony czas.

Według ustawy, za nieuczciwą praktykę rynkową uznaje się takie działanie przedsiębiorcy, które wprowadza klientów w błąd, w efekcie czego podejmują oni decyzję o nabyciu danego produktu, czego w innej sytuacji by nie zrobili. Głównie chodzi o podawanie przez przedsiębiorcę nieprawdziwych informacji lub pomijanie informacji istotnych.

Przepisy stanowią, że w razie narażenia interesów konsumenta w wyniku nieuczciwej praktyki, może on lub w jego imieniu Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Ubezpieczonych bądź organizacja ochrony konsumentów, żądać zaniechania takiej praktyki, usunięcia jej skutków lub naprawienia szkody.

Natomiast stosowanie agresywnej praktyki, tj. takiej, która ogranicza swobodę wyboru produktów przez konsumenta, podlega karze grzywny.

Sejm uchwalił ustawę w połowie czerwca br. Po podpisaniu przez prezydenta, wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od dnia publikacji.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: klienci kara działanie 2005 praktyka klient wynik życie produkt organizacja ochrona przedsiębiorcy firma prawo ustawa polski informacja osoba cel działalność
Źródło: informacji: INTERIA.PL/PAP
Opracowano we współpracy z:
Izba Przemysłowo-Handlowa ROP
http://www.izbaph.rybnik.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE