Kalendarz wydarzeń
Luty 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Projekt ustawy o wspieraniu działalności


Wiadomości | Prawo 2007-08-24 11:39:15

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Sejm skierował do komisji, po pierwszym czytaniu, poselski projekt ustawy o szczególnych formach wspierania osób podejmujących działalność gospodarczą oraz osób podejmujących po raz pierwszy pracę.

Projekt trafi do czterech sejmowych komisji: finansów publicznych, gospodarki, pracy i rozwoju przedsiębiorczości. Określa on formy wspierania osób rozpoczynającyh działalność gospodarczą, a w szczególności zasady i tryb udzielania kredytu preferencyjnego oraz osób podejmujących po raz pierwszy pracę.

Posłowie chcą, by rozpoczynający prowadzenie firmy mogli zaciągnąć preferencyjny kredyt - w wyskości do 120 tys. zł, na pięć lat. Kredytu udzielałyby banki, które podpisały umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK), przy którym powstałby finansowany m.in. z budżetu Fundusz Wspierania Przedsiębiorczości. Środki funduszu służyłyby dopłatom do oprocentowania kredytu.

Przynajmniej 80 proc. kwoty  kredytu musiałoby być przeznaczone na zakup aktywów trwałych, a do 20 proc. - na aktywa obrotowe. Kredyt ten byłby spłacany w równych ratach kapitałowo - odsetkowych, w okresach miesięcznych lub kwartalnych. Jednak jeśli początkujący przedsiębiorca opóźniałby się ze spłatą kredytu, bank który go udzielił, traciłby dopłaty do oprocentowania i musiałby zwrócić do BGK już uzyskane dopłaty.

Kolejnym ułatwieniem rozpoczęcia działalności gospodarczej miałoby być zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych na czas od rozpoczęcia prowadzenia działalności do końca trzeciego roku następującego po roku rozpoczecia prowadzenia firmy. Jeśli więc ktoś zacząłby prowadzenie działalności gospodarczej w połowie 2008 roku, zwolnienie podatkowe obowiązywałoby do końca 2011r.

Kolejne zwolnienie dotyczyłoby podatku od nieruchomości gruntów i budynków, gdzie ta działalność jest prowadzona - na 3 lata od rozpoczęcia. Gminy, dla których podatek od nieruchomości stanowi dochód, dostawałyby z budżetu rekompensatę.

Inne trzyletnie zwolnienie dotyczyłoby podatku od środków transportowych wykorzystywanych w nowej firmie. Również za to budżet rekompensowałby gminom utracone dochody.

Jeśli ktoś, kto korzysta ze zwolnienia, zaprzestałby prowadzenia firmy w trakcie okresu zwolnień podatkowych lub 2 lata po okresie zwolnienia, musiałby zapłacić podatek za okres zwolnienia wraz z odsetkami.

Posłowie chcą również, by rozpoczynający działalność gospodarczą zostali zwolnieni ze składek emerytalnych i rentowych na 3  lata. Jeśli dana osoba zamknęłaby swoją firmę, to podobne jak w przypadku niezapłaconych podatków, musiałaby wpłacić te składki.

Posłowie chcieliby również wesprzeć osoby rozpoczynający pracę, czyli podpisujące swoją pierwszą umowę o pracę po wejściu w życie ustawy. Wsparcie polegałoby na zwolnieniu pracownika i pracodawcy ze składki rentowej, do momentu rozwiązania umowy.

W proponowanej pomocy są ograniczenia - prowadzący działalność korzystający z pomocy byliby definiowani tylko jako osoby, które w roku rozpoczęcia działalności oraz przez dwa poprzedzające lata nie prowadziły działalności samodzielnie albo jako wspólnik; działalności takiej nie mógłby prowadzić też współmałżonek, jeśli  istnieje wspólność majątkowa.

Projektodawcy założyli, ze cel ustawy zostanie osiągnięty, gdy pół mln osób znajdzie pracę: 300 tys. we własnych firmach, 200 tys. - zostania zatrudnionych. Ogólny ubytek dla sektora finansów publicznych (budżetu państwa i gmin) miałby wynieść 3,6 mld zł, przy czym projektodawcy wskazują, że docelowo wpływy z podatków wzrosłyby.

Posłowie chcą, by ustawa weszła w życie z mocą wsteczną - od 1 stycznia br. Ustawa dotyczy pomocy publicznej i musiałaby zostać notyfikowana w Komisji Europejskiej.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: moment odsetek rozwiązania nieruchomości komisja zakup życie przedsiębiorca sektor kredyt finanse składki bank kwota przedsiębiorczości pomoc firma praca rok projekt podatek ustawa pracownik fundusz działalności osoba umowa cel pracodawca zasada przypadek europejski 2008 gospodarka działalność
Źródło: biznes.onet.pl/PAP
Opracowano we współpracy z:
Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
http://www.rig.katowice.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE