Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

PFRON dopłaci do zatrudnienia bezrobotnego niepełnosprawnego


Wiadomości | Prawo 2007-08-24 10:15:17

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Przedsiębiorca zatrudniający niepełnosprawnego pracownika dostanie zwrot kosztów jego wynagrodzenia i opłacenia składek na ZUS.

Z projektu rozporządzenia Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zwrotu wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne pracodawcy zatrudniającego osoby niepełnosprawne wynika, że Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będzie refundował przedsiębiorcy 60 proc. wynagrodzenia i obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne zatrudnionego, niepełnosprawnego pracownika, do tej pory zarejestrowanego jako bezrobotny.

Aby uzyskać taka pomoc, pracodawca będzie musiał zatrudnić osobę niepełnosprawną przez co najmniej 12 miesięcy. Obecnie pracodawcy, którzy zatrudniają niepełnosprawnych, również mogą starać się o dofinansowanie do ich wynagrodzeń, ale muszą przyjąć do pracy odpowiednią liczbę takich osób (np. muszą oni stanowić 6 proc. całej załogi zakładu). Pomoc przyznawana na nowych zasadach przysługiwać ma za zatrudnienie chociażby jednego niepełnosprawnego, ale będzie można ją dostawać tylko przez pierwszy rok pracy takiej osoby.

Aby otrzymać zwrot wynagrodzenia i składek na ZUS, pracodawca będzie musiał złożyć wniosek do starosty. Starosta sprawdzi m.in. kondycję finansową pracodawcy, potrzeby lokalnego rynku pracy i liczbę zarejestrowanych w urzędzie pracy bezrobotnych niepełnosprawnych. Jeżeli starosta rozpatrzy wniosek pozytywnie, wówczas pracodawca przystąpi do negocjacji warunków umowy o refundację, która musi być podpisana w ciągu siedmiu dni od zakończenia negocjacji.

W umowie starosta zobowiąże się do przekazywania pracodawcy wynegocjowanej kwoty refundacji i kontroli sposobu jej wykorzystania. Z kolei pracodawca zobowiąże się m.in. do zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, której dotyczy refundacja (w ciągu trzech miesięcy od podpisania umowy) i przedstawienia kopii listy płac oraz dowodu wpłat składek na ZUS. Refundacja zostanie wpłacona na rachunek bankowy przedsiębiorcy w terminie 14 dni od przekazania wymienionych dokumentów.

 

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.
Gazeta Prawna

Tagi: praca rok projekt pracownik fundusz osoba umowa pracodawca termin wniosek zasada rynek pomoc przedsiębiorcy koszty zus kwota kontrola zwrot ministerstwo polityka polityk rachunek społeczne
Źródło: Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE