Kalendarz wydarzeń
Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Stan polskiej przedsiębiorczości


Wiadomości | Kadry 2007-08-24 09:56:40

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Jednolity rynek unijny korzystnie wpływa na rozwój przedsiębiorczości w Polsce. Świadczy o tym zarówno 23-proc. wzrost eksportu w 2006 r., jak i coraz większe zainteresowanie firm zagranicznych inwestowaniem w Polsce – takie wnioski zawiera przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki raport Przedsiębiorczość w Polsce 2007.

W ubiegłym roku tempo wzrostu gospodarczego wyniosło 6,1 proc. i było najwyższe od 9 lat. Wzrostowi gospodarczemu towarzyszył silny spadek bezrobocia: z 17,6 do 14,9 proc. Liczba pracowników w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób wzrosła o 226 tys., czyli o 5 proc. – czytamy w raporcie.

 W ubiegłym roku rozpoczęło działalność blisko 300 tys. podmiotów i było to o 36 tys. więcej niż rok wcześniej. Łączna liczba podmiotów gospodarki narodowej zarejestrowanych w systemie REGON na koniec 2006 r. wyniosła 3 630 tys., w tym ponad 3 497 tys. stanowiły przedsiębiorstwa prywatne.

 Procesy rozwojowe w gospodarce korzystnie wpłynęły także na wyniki finansowe brutto przedsiębiorstw, które w porównaniu z 2005 rokiem zwiększyły się o blisko 30 proc. i osiągnęły kwotę 101,2 mld zł. Największy wzrost przychodów odnotowano w budownictwie, ochronie zdrowia i hotelarstwie. W efekcie przedsiębiorcy chętniej niż dotychczas inwestują. W 2006 r. wartość poniesionych przez firmy nakładów inwestycyjnych wzrosła o 25 proc. (z 80 do ok. 100 mld zł).

 Autorzy raportu zwracają jednakże uwagę na potrzebę poprawy innowacyjności polskich firm, która pomimo szybkiego rozwoju gospodarczego pozostaje niska. Potwierdza to jeden z najniższych w UE wskaźników udziału wydatków na badania i rozwój w PKB (0,57 proc. w 2005 r.). Pozytywnym sygnałem jest nominalny wzrost (o 8 proc.) nakładów na działalność B+R w tym samym roku. Stopniowo rośnie też udział wyrobów średniej i wysokiej techniki w produkcji sprzedanej.

 Wiele miejsca w raporcie poświęcono także barierom zwiększającym ryzyko i koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Szczególną uwagę zwrócono na instytucje i prawo regulujące działalność firm. Przedsiębiorcy skarżą się na biurokrację oraz skomplikowane i zbyt często zmieniające się przepisy. Autorzy raportu przypominają, że w celu wyeliminowania tych utrudnień MG zapoczątkowało w ub. r. Program Reformy Regulacji „Przedsiębiorca ma prawo”.

 Raport rekomenduje następujące kierunki działań na rzecz poprawy warunków dla dalszego rozwoju przedsiębiorczości:

• kontynuacja działań na rzecz poprawy jakości i stanowienia prawa,

• wprowadzenie ułatwień w podejmowaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej,

• wzmacnianie przyjaznego przedsiębiorcom systemu otoczenia przedsiębiorstw,

• wzmocnienie postaw innowacyjnych wśród przedsiębiorców.

 Raport Przedsiębiorczość w Polsce 2007 to piąta z kolei edycja opracowania Ministerstwa Gospodarki, przygotowana przez Departament Analiz i Prognoz, przy współudziale Departamentu Rozwoju Gospodarki, Departamentu Regulacji Gospodarczych oraz Departamentu Instrumentów Wsparcia. Pierwszy raport z tej serii ukazał się w 2003 r. Jego celem jest ukazanie ekonomiczno–instytucjonalnych warunków działania przedsiębiorstw, na tle sytuacji makroekonomicznej w kraju. Dokument zawiera podstawowe dane charakteryzujące polskie firmy, a także rekomendacje działań niezbędnych dla rozwoju przedsiębiorczości. Tegoroczny raport w znacznej części poświęcono kwestii innowacyjności polskiej gospodarki.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: innowacyjność analiza raport ryzyko produkcja wysoki 2005 rzecz wsparcia wynik przedsiębiorca kraj rozwój ministerstwo instytucja ochrona przedsiębiorstwa 2006 przychody działania wzrost dokument przedsiębiorczości przedsiębiorcy przedsiębiorców działalność firma rok prawo polski program działalności polska 2007 cel wniosek rynek przedsiębiorstw koszt gospodarka system
Źródło: www.mg.gov.pl
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE