Kalendarz wydarzeń
Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Ubezpieczenia społeczne z tytułu kontraktu menedżerskiego


Porady ekspertów | Finanse 2007-08-17 14:43:51

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Czy osoba, która zawarła kontrakt menedżerski w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tego tytułu?

Zgodnie z art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2004r., za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.
Wobec tego od 1 stycznia 2004 r. dla menedżera, który równocześnie ma wpis do  ewidencji działalności gospodarczej w zakresie zarządzania i jednocześnie ma zawartą umowę kontraktu menedżerskiego na zarządzanie, w zakresie opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych przychód uzyskiwany z tej umowy jest traktowany jak przychód z działalności wykonywanej osobiście. Tym samym umowa kontraktu menedżerskiego jest traktowana jako tytuł do ubezpieczeń społecznych, a nie tylko jako umowa wykonywana w ramach działalności gospodarczej.
Osoba taka podlega wówczas ubezpieczeniom z tytułu wykonywania kontraktu menadżerskiego. Obowiązkowe są dla niej zatem ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Ubezpieczeniu wypadkowemu podlega, gdy wykonuje pracę na podstawie tej umowy w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez zleceniodawcę. Ubezpieczenie chorobowe jest natomiast dobrowolne.
Jeżeli natomiast w ramach posiadanego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej osoba osiąga przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej ( w rozumieniu przepisów podatkowych), jak również osiąga przychody na podstawie kontraktu menedżerskiego (przychody z działalności wykonywanej osobiście) - następuje zbieg  tytułów do ubezpieczeń społecznych. W konsekwencji osoba taka może dokonać wyboru tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń (działalność gospodarcza czy kontrakt menadżerski), jeżeli podstawa wymiaru składek  na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu umowy kontraktu menadżerskiego jest równa lub wyższa od obowiązującej tę osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność.
Jeżeli z tytułu umowy kontraktu menadzęrskiego podstawa wymiaru składek jest niższa od obowiązującej tę osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z działalności gospodarczej. Może ona wówczas dobrowolnie, na swój wniosek, być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym również z umowy kontraktu menadżerskiego.

Tagi: umowy ewidencja społeczne 2004 przepisy wymiar podatek ustawa działalności osoba umowa podatnik wniosek działalność
Źródło: ZUS
Opracowano we współpracy z:
Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
http://www.rig.katowice.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE