Kalendarz wydarzeń
Maj 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Przyzakładowe przedszkola – ułatwienia dla firm


Wiadomości | Księgowość 2007-08-09 16:43:35

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Firmy będą mogły tworzyć przedszkola ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, a pracownicy zyskają prawo do refundacji opłat za pobyt dziecka w przedszkolu lub żłobku.

Takie zmiany zapowiada ministerstwo pracy i politku społecznej. Ustawa mająca ułatwić rodzicom dostęp do żłobków i przedszkoli jest częścią rządowego programu polityki rodzinnej. Ustawa ma trafić prawdopodobnie już w tym miesiącu pod obrady rządu.

Zdaniem wiceminister pracy i polityki społecznej jedną z najpoważniejszych barier stojących przed osobami rozważającymi decyzję o posiadaniu dzieci są właśnie trudności z zapewnieniem im opieki. Ustawa ma to zmienić. Planowane zmiany mają zapewnić nie tylko możliwość dofinansowania, ale również tworzenia żłobków i przedszkoli ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Firmy będą też mogły refundować z funduszu opłaty, jakie rodzice ponoszą z tytułu przebywania ich dzieci w żłobku lub przedszkolu poza firmą.

Obecnie ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. nr 70, poz. 335 z późn. zm.) stanowi, że środki tego funduszu można przeznaczyć na finansowanie działalności socjalnej i dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych (m.in. żłobki i przedszkola).

Eksperci uważają jednak, że to nie wystarczy. Powinno się również zmienić przepisy, tak aby tworzenie nowych placówek opiekuńczych było łatwiejsze. Obecnie trudno jest spełnić wysokie wymogi sanitarne i lokalowe dotyczące powstawania miniprzedszkoli czy żłobków.

 

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.
Gazeta Prawna

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: firma praca prawo ustawa pracownik fundusz program działalności osoba ministerstwo polityka polityk opłaty wysoki ekspert
Źródło: Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE