Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Zmiany rynku szkoleniowego


Wiadomości | Szkolenia 2007-08-08 15:52:20

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Szkolenia dofinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) za pośrednictwem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) w sposób znaczący zmieniły rynek szkoleniowy i wpłynęły na wzrost świadomości wśród przedsiębiorców, że inwestowanie w wiedzę swoich pracowników daje istotne korzyści dla rozwoju firmy.

To zwiększone zainteresowanie ze strony przedsiębiorców wpływa na poszerzenie oferty firm szkoleniowych.

Od początku uruchomienia pierwszych dofinansowanych szkoleń do końca czerwca 2007 r. skorzystało z nich ponad 98 tys. firm, w tym ponad 88 tys. to firmy małe i średnie. Łącznie szkoleniami zostało objętych ponad 320 tys. pracowników, z czego 2/3 to pracownicy firm małych i średnich. Spośród wszystkich pracodawców 79% uważa, że ich pracownicy zdobyli dużo potrzebnej i cennej wiedzy, a ponad 90% samych uczestników szkoleń uważa, że tematyka szkolenia była adekwatna do ich potrzeb zawodowych. Badanie projektów szkoleniowych realizowanych pod nadzorem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, przeprowadziła firma PAG Uniconsult na zlecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Wg badań ponad połowa (54%) firm uczestniczących w szkoleniach nie skierowałaby swoich pracowników na szkolenie, gdyby musiała finansować je w całości z własnych środków. Szczególnie znaczenie dofinansowanie z EFS ma dla firm mikro i małych, bowiem aż 59% firm mikro nie skorzystałoby ze szkolenia pełnopłatnego, zaś spośród firm małych - 57%.

Wartość wsparcia, które trafiło do przedsiębiorstw, oszacowano na ok. 857 mln zł. (wartość ta obejmuje dofinansowanie kosztów zarządzania projektami oraz kosztów bezpośrednich szkoleń). Średnia wartość wsparcia przypadającego na jedną dużą firmę osiąga poziom 38,4 tys. zł., natomiast na firmę z sektora MSP kształtuje się na poziomie ok. 4,4 tys. zł.

Dofinansowane z EFS szkolenia były silnym impulsem dla firm mikro do skierowania na szkolenie swoich pracowników. Wśród firm mikro biorących udział w szkoleniach jest 41% firm, które nie korzystały z innych szkoleń przynajmniej od 2005 r. Dla porównania - z innych szkoleń nie korzystało też wcześniej 20% firm małych, 13% firm średnich i 6% firm dużych.

Przy podejmowaniu decyzji o udziale firm w szkoleniu pierwszoplanowe były kryteria merytoryczne, związane z tematyką szkolenia i jej przydatnością dla firmy. Wśród motywów takiej decyzji przedsiębiorcy wymieniają najczęściej potrzebę rozwoju kwalifikacji zawodowych i różnorodnych kompetencji pracowników (51,5% firm). Na znaczenie szkolenia dla rozwoju firmy wskazuje 28% przedsiębiorców. Analogicznie, przy wyborze konkretnego szkolenia najważniejsze dla firm okazało się dobre dopasowanie tematyki do potrzeb firmy (61%) oraz znaczenie tematyki dla strategii rozwoju firmy (47%).

Kwestia lokalizacji szkolenia jest istotnym kryterium uwzględnianym przez przedsiębiorstwa przy wyborze oferty szkoleniowej. Wśród firm kryterium to – zdefiniowane jako „dogodne miejsce i termin” – znalazło się na trzecim miejscu, wskazane przez co czwartą firmę. Postawy przedsiębiorców wobec kwestii, czy dostawca szkolenia powinien mieć siedzibę w pobliżu swojego klienta, są dosyć zróżnicowane, ale przeważa opinia, że powinien być blisko. Bliskość siedziby firmy szkoleniowej jest w większym lub mniejszym stopniu istotna dla 59% przedsiębiorców – potencjalnych klientów.

Wśród prawie 700 realizowanych projektów, oferujących dofinansowane szkolenia ogromną większość (prawie 90%) stanowią szkolenia jedno lub kilkudniowe. W większości są to szkolenia z ogólnej wiedzy, 6 projektów oferuje szkolenia specjalistyczne. Pozostałe ok.10% projektów to studia podyplomowe.

W całym zbiorze projektów do najpopularniejszych kategorii tematycznych szkoleń należą: organizacja i zarządzanie, szkolenia zawodowe, organizacja i techniki sprzedaży, zarządzanie zasobami ludzkimi, umiejętności interpersonalne. Najmniej popularne tematy szkoleń to: prawo pracy i ubezpieczenia społeczne, podatki i prawo podatkowe, rachunkowość.
Struktura tematyczna oferowanych szkoleń wskazuje na nieco bardziej prorozwojowy profil szkoleń dofinansowanych z EFS, niż wśród szkoleń, z których korzystały wcześniej MSP na rynku komercyjnym. Ze szkoleń w dziedzinie zarządzanie zasobami ludzkimi szkoliło się 22% badanych pracowników, umiejętności interpersonalne 19%, zarządzanie 13%, IT 11%. Stosunkowo niewielu pracowników uczestniczyło w szkoleniach zorientowanych na bardziej bieżące potrzeby firm: w szkoleniach w zakresie księgowości – 6%, BHP – 5%.

O ile mikro i małe firmy sięgając po szkolenia na rynku komercyjnym są najbardziej zainteresowane konkretną wiedzą, dopasowaną do bieżących potrzeb i mało uwagi poświęcają szkoleniom, które dostarczają wiedzy i umiejętności pozwalającej na wdrażanie innowacyjności i rozwój firmy, (a więc takim tematom, jak np. marketing, promocja, reklama, umiejętności osobiste, czy zarządzanie) to trzeba zauważyć, że szkolenia dofinansowane z EFS stwarzają tej kategorii firm więcej możliwości zdobycia wiedzy koniecznej dla rozwoju.

Z tą obserwacją koresponduje fakt, że aż 41% badanych firm – uczestników szkoleń wśród najważniejszych powodów wybrania konkretnego szkolenia wymienia znaczenie tematyki tego szkolenia dla strategii rozwoju firmy. Ocena ex post danego szkolenia z perspektywy rozwoju firmy jest jeszcze bardziej jednoznaczna: aż 42% firm ocenia szkolenie jako niezwykle lub bardzo istotne dla rozwoju, a w sumie jako istotne ocenia je 91% badanych firm.
Również dosyć wysoko oceniany jest wpływ szkoleń na innowacyjność firmy: 61% firm uważa ten wpływ za istotny, w tym 22% za bardzo istotny. Najwyższy odsetek takich ocen występuje wśród firm mikro, co jest szczególnie istotne, zważywszy na opóźnienie technologiczne i organizacyjne wśród najmniejszych przedsiębiorców.

Wśród beneficjentów szkoleń dominują osoby z wykształceniem wyższym (67%), osoby z wykształceniem średnim stanowią 29%, zaś z podstawowym i zasadniczym zawodowym 6%. 51% respondentów to kobiety, 49% mężczyźni. Wśród uczestników jest stosunkowo mało osób z najmłodszych kategorii pracowników: 23% uczestników miało poniżej 30 lat, 39% od 30 do 39 lat, zaś kolejne 39% powyżej 40 lat.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: klienci innowacyjność promocja umiejętności odsetek wysoki społeczne 2005 szkolenia oferta wiedza ocena klient wsparcia decyzja sektor organizacja rozwój możliwości ministerstwo przedsiębiorstwa projekty agencja wzrost przedsiębiorczości koszty przedsiębiorcy przedsiębiorców firma praca projekt podatek prawo polski pracownik fundusz 2007 osoba termin rynek przedsiębiorstw europejski
Źródło: www.parp.gov.pl
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE