Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Świetny biznes pod ochroną


Wiadomości | Zarządzanie 2007-07-19 09:40:39

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Ważą się losy zakładów pracy chronionej. Najwyższa Izba Kontroli twierdzi, że ich właściciele wyłudzają publiczne pieniądze, dlatego takie firmy powinny zostać zlikwidowane. Ministerstwo Pracy zapowiada rozpatrzenie tego wniosku, a na razie wprowadza zmiany w systemie przyznawania pieniędzy - pisze "Dziennik Polski".

Burzę wywołał raport NIK z kontroli 45 zakładów pracy chronionej w latach 2004-2006. Przedsiębiorstwa te otrzymały ponad 300 mln zł pomocy publicznej. Połowę tych pieniędzy stanowiło dofinansowanie wynagrodzeń. Państwo dofinansowuje pensje pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności. Do tej pory pieniądze te były wypłacane co drugi miesiąc z Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych.

NIK zarzuca jednak pracodawcom, że publiczne pieniądze są wykorzystywane jako " bezodsetkowe kredytowanie działalności przedsiębiorstw". " Mamy prawo rozliczyć się z przyznanych funduszy w terminie do roku, więc dlaczego oskarża się nas o obracanie tymi pieniędzmi?" -  oburza się Zofia Żuk, prezes Spółdzielni im. gen. Kleeberga "Łuksja" w Łukowie, kanclerz Business Centre Club.

Według NIK, nierzetelni pracodawcy niezgodnie z przeznaczeniem wykorzystują pieniądze z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych. W części przedsiębiorstw nie są prowadzone indywidualne programy rehabilitacji lub nie jest finansowana opieka medyczna. Inspektorzy dopatrzyli się również nieprawidłowości w ochronie prawnej niepełnosprawnych - chodzi o brak urlopów wypoczynkowych i pracę w godzinach nadliczbowych.

Najwyższa Izba Kontroli zwróciła się do Ministerstwa Pracy i Spraw Socjalnych z propozycją likwidacji statusu zakładów pracy chronionej. W odpowiedzi wiceminister Romuald Poliński stwierdził, że rezygnacja z przywilejów, jakie przysługują takim zakładom może doprowadzić do zwalniania niepełnosprawnych pracowników. Zapowiedział jednak rozważenie propozycji NIK.

"W Polsce działa 2300 zakładów pracy chronionej. Nie można wydawać opinii uogólniającej na podstawie kontroli  zaledwie  dwóch procent przedsiębiorstw" - argumentuje Monika Tykarska z Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: raport pieniądze 2004 organizacja godzina ministerstwo ochrona przedsiębiorstwa 2006 kontrola pomoc firma praca rok prawo polski fundusz program działalności polska pracodawca termin wniosek przedsiębiorstw system
Źródło: biznes.onet.pl/PAP
Opracowano we współpracy z:
Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
http://www.rig.katowice.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE