Kalendarz wydarzeń
Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Zarządzanie przez Internet


Wiadomości | Zarządzanie 2007-07-18 09:28:41

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Nowoczesna technologia może znacząco zwiększyć wpływ akcjonariuszy na zarządzanie spółkami

Nie będzie miało znaczenia, z jakiego kraju pochodzą akcjonariusze ani gdzie obecnie przebywają – wystarczy połączenie internetowe i już będą mogli wpływać na losy spółek, których akcje posiadają. Zgodnie z nowymi przepisami akcjonariusze będą mogli głosować poprzez Sieć w sprawach kluczowych dla spółki, takich jak: wybory członków zarządu, fuzje i przejęcia. Ministrowie postanowili również usunąć zapis zobowiązujący udziałowców do ustalenia swojego stanowiska przed głosowaniem, z kolei zarządy spółek będą musiały powiadomić udziałowców o planowanym głosowaniu 30 dni wcześniej. W podejmowaniu decyzji będzie mógł brać udział każdy, kto posiada w dniu głosowania akcje spółki.

Jak pisze "International Herald Tribune", zatwierdzone 12 czerwca na spotkaniu w Luksemburgu przez ministrów poszczególnych krajów zasady, są odpowiedzią na serię skandali korupcyjnych w największych europejskich firmach. Możliwość zdalnego głosowania da znacznie większy wpływ na losy spółek inwestorom spoza terenu kraju, w którym spółka jest zarejestrowana (a w ich rękach jest, według „IHT” ponad jedna trzecia wszystkich takich podmiotów) oraz szerzej, drobnym inwestorom. Oznacza to również lepszą kontrolę nad działaniami zarządów.

Z postanowienia ministrów najbardziej zadowolone są fundusze hedgingowe, które chcą mieć większy wpływ na strategiczne decyzje spółek ze swojego portfela.

Każdy rząd ma dwa lata na dostosowanie swojego prawa do nowych przepisów UE.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: teren decyzja stanowisko kraj technologia przepisy spółki firma prawo fundusz zasada europejski
Źródło: money.pl
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE