Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Naprawa firmy zamiast jej upadłości


Wiadomości | Prawo 2007-07-13 12:07:21

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Przedsiębiorca z niewielkim zadłużeniem uzyska prawo do wszczęcia postępowania naprawczego zamiast upadłościowego. Układem w postępowaniu naprawczym zostaną objęte wszystkie zobowiązania pieniężne i niepieniężne firmy. Aby uniknąć upadłości, przedsiębiorca będzie mógł kilkakrotnie występować o przeprowadzenie postępowania.

ZMIANA PRAWA

Postępowanie naprawcze może wszcząć teraz tylko przedsiębiorca zagrożony niewypłacalnością. Natomiast rządowy projekt nowelizacji prawa upadłościowego i naprawczego (Dz.U. Nr 60, poz. 535 z późn. zm.) przewiduje, że procedurę naprawczą może wszcząć nawet zadłużony przedsiębiorca pod warunkiem, że nie opóźnia się w wykonywaniu zobowiązań dłużej niż trzy miesiące, a łączna suma zadłużeń nie przekracza 10 proc. księgowej wartości jego majątku. W stosunku do zadłużonego przedsiębiorcy, który spełnia te wymogi, sąd będzie mógł oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości i zezwolić na wszczęcie postępowania naprawczego. - W ten sposób przedsiębiorcom z niewielkim zadłużeniem stworzy się możliwość naprawy przedsiębiorstw w drodze postępowania naprawczego - tłumaczy Małgorzata Zamorska, radca prawny z kancelarii bnt Neupert Zamorska & Partnerzy. - Takie podmioty gospodarcze tworzą największą grupę dłużników. Znowelizowane przepisy pozwolą małym firmom uniknąć upadłości - dodaje.

Łatwiej uniknąć upadłości

Projekt noweli przewiduje znaczne ułatwienia dla przedsiębiorców, którzy aby uniknąć upadłości, planują wszcząć postępowanie naprawcze. Proponuje się, aby sąd wydawał pozwolenie wszczęcia postępowania naprawczego na wniosek zadłużonego przedsiębiorcy wówczas, gdy wcześniej w okresie wskazanym w przepisach nie prowadził on już postępowania naprawczego lub upadłościowego. Chodzi tu o przedsiębiorców, którzy nie byli objęci układem w postępowaniu upadłościowym lub naprawczym, nie prowadzono przeciwko nim postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, albo w którym przyjęto układ likwidacyjny, względnie w stosunku do którego oddalono wniosek o ogłoszenie upadłości bądź umorzono to postępowanie z powodu braku majątku na zaspokojenie kosztów postępowania. Zaproponowano też usunięcie z ustawy zapisu o niedopuszczalności ponownego złożenia przez tego samego przedsiębiorcę oświadczenia o wszczęciu postępowania naprawczego. - Teraz przedsiębiorca, który wadliwie złożył takie oświadczenie, a sąd zakazał mu wszczęcia postępowania naprawczego, nie ma już nigdy możliwości złożenia takiego oświadczenia - tłumaczy Helena Markowska, radca prawny z kancelarii Radców Prawnych Biernaccy. Jej zdaniem tak surowa sankcja nie jest niczym uzasadniona i zamiast niej wystarczy wprowadzić inną, że oświadczenie nie wywoła skutków prawnych. (...)

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: sąd nowelizacja przedsiębiorca możliwości wartość warunek koszty przedsiębiorcy przedsiębiorców firma projekt prawo ustawa wniosek przedsiębiorstw
Źródło: www.infor.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE