Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Ustalamy zasiłki i rozliczamy ze składek pracujące mamy


Porady ekspertów | Kadry 2007-07-13 10:46:51

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Jeśli pracujesz i masz własny biznes, a niebawem urodzisz dziecko, możesz liczyć na dwa zasiłki macierzyńskie. Gdy dorabiasz gdzieś na zlecenie, prowadząc firmę, dostaniesz jedno świadczenie

Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która urodziła dziecko podczas ubezpieczenia chorobowego albo urlopu wychowawczego. Także tej, która przyjęła na wychowanie dziecko do siedmiu lat, a w razie odroczenia jego obowiązku szkolnego - nawet do dziesięciu lat: oraz wystąpiła do sądu opiekuńczego z wnioskiem o przysposobienie,
w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem niezawodowej niespokrewnionej z malcem. Zasiłek przysługuje przez czas trwania urlopu macierzyńskiego określony w kodeksie pracy, czyli przez:

Generalnie zasiłek macierzyński wynosi 100 proc. podstawy wymiaru. Urodzenie następnego dziecka podczas urlopu wychowawczego nie pozbawia prawa do urlopu macierzyńskiego. Ten ostatni pozostaje w zawieszeniu do czasu zakończenia urlopu wychowawczego, a resztę macierzyńskiego wolno odebrać czynnie po upływie wychowawczego. Podczas urlopu wychowawczego kobieta pobiera zasiłek macierzyński skrócony o dwa tygodnie.

W szczególnych sytuacjach

Czasami mama dostaje zasiłek przez czas krótszy od podanych. Na przykład może ona wystąpić o zasiłek macierzyński na dwa tygodnie przed spodziewaną datą porodu. Po porodzie wykorzystuje pozostałą część. W razie urodzenia dziecka martwego lub śmierci dziecka podczas pierwszych ośmiu tygodni życia zasiłek macierzyński przysługuje przez osiem tygodni po porodzie, a jeśli dziecko umrze po ośmiu tygodniach życia - przez siedem dni od dnia zgonu.

To, co najważniejsze

Zasadą jest, że zasiłek macierzyński przysługuje bez potrzeby przebycia tzw. okresu wyczekiwania. By go dostać, bizneswoman nie musi zatem podlegać wcześniej ubezpieczeniu chorobowemu przez 180 dni, a pracownica przez 30 dni. Jedynym warunkiem jest, by w momencie porodu kobieta była objęta tym ubezpieczeniem.

(...)

Tagi: moment urlop warunek wymiar praca prawo wniosek
Źródło: www.rzeczpospolita.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE