Kalendarz wydarzeń
Marzec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Konferencja: "Fundusze unijne wspierają rozwój turystyki"


Wydarzenia | Dotacje 2007-07-13 09:50:40

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

W całym kraju realizowanych jest około 2,8 tys. projektów inwestycyjnych współfinansowanych ze środków unijnych, które są ściśle związane z rozwojem turystyki - poinformowała minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka podczas konferencji prasowej zorganizowanej 12 lipca 2007 r.

Najwięcej środków na ten cel trafiło do województwa śląskiego – powiedziała minister. Jest tam realizowanych 180 projektów o łącznej wartości dofinansowania około 100,9 mln zł. Równie wysokie wsparcie finansowe jest udziałem inwestycji realizowanych w województwie mazowieckim i warmińsko-mazurskim. Pod względem liczby zrealizowanych projektów przoduje województwo lubelskie, w którym przeprowadzono 305 inicjatyw. Na kolejnych miejscach plasują się województwo mazowieckie i zachodniopomorskie. - Są to najczęściej projekty niezbyt duże – zaznaczyła minister Gęsicka. - Mam nadzieję, że ta sytuacja ulegnie zmianie, i że w przyszłości będą też realizowane projekty o większej wartości – dodała.

- Aż 82 proc. wszystkich beneficjentów pomocy unijnej stanowiły jednostki samorządu terytorialnego – poinformowała minister. Wśród innych beneficjentów znajdują się także instytucje kultury, organizacje pozarządowe oraz kościoły i związki wyznaniowe. Udział ich projektów w całej puli jest jednak mniejszy.

- W latach 2007-2015 środki na rozwój turystyki będą dostępne nie tylko z regionalnych programów operacyjnych, ale również z programu Innowacyjna Gospodarka oraz Rozwój Polski Wschodniej - powiedziała Grażyna Gęsicka. W przypadku programów regionalnych na realizację projektów z zakresu turystyki przewidziane jest około 5 proc. wszystkich dostępnych środków.

- Warto podkreślić, że największe sumy na realizację projektów turystycznych przeznaczyło województwo podlaskie – zaznaczyła G. Gęsicka. - Jest to jego wielki wysiłek i wygląda na to, że to województwo chce się specjalizować w turystyce – oceniła. 

W ramach Programu Innowacyjna Gospodarka na projekty turystyczne zostanie przeznaczonych ponad 400 mln euro. - Chcielibyśmy część tych pieniędzy przeznaczyć na projekty inwestycyjne związane z Euro 2012, żeby kibice piłkarscy nie wyjeżdżali z naszego kraju od razu po zakończeniu meczu – podkreśliła szefowa MRR (...)

Tagi: wysoki jednostka województwo kraj organizacja rozwój wartość instytucja projekty konferencja inwestycja pomoc projekt polski fundusz program polska 2007 cel przypadek gospodarka euro
Źródło: www.mrr.gov.pl
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE