Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Umowa terminowa


Porady ekspertów | Prawo 2007-07-12 09:27:25

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Strony umowy na czas określony powyżej sześciu miesięcy mogą przewidzieć możliwość jej wypowiedzenia również w czasie jej obowiązywania, a nie tylko przy jej zawieraniu.

Cechą charakterystyczną umowy na czas określony, która jest rodzajem umowy terminowej, jest ustalenie końcowego terminu jej obowiązywania już w chwili jej zawierania. Termin może być oznaczony w sposób bezpośredni czyli poprzez ustalenie konkretnej daty kalendarzowej albo pośredni czyli przez wskazanie przyszłego, pewnego i dokładnie określonego zdarzenia.

Przepisy prawa pracy nie wyznaczają maksymalnej długości czasu trwania umowy na czas określony.

Częstą zawiera się z tym samym pracownikiem kilka umów na czas określony. Aby jednak pracodawca nie mógł zbyt długo utrzymywać pracownika w niepewności, czy zatrudnienie będzie kontynuowane, wprowadzono do kodeksu pracy taką zasadę: zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła jednego miesiąca (dokładnie 30 dni). Zasada ta:

dotyczy umów na czas określony zawartych od 1 maja 2004 r., czyli od daty wstąpienia Polski do Unii Europejskiej,
nie dotyczy umów na czas określony zawartych w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym albo zadań realizowanych cyklicznie, umów na okres próbny czy na czas wykonywania pracy.
Jak podaje Gazeta Prawna: „Strony stosunku pracy, a zwłaszcza pracodawca, muszą wiedzieć, że nie jest możliwy aneks umożliwiający przedłużenie czasu trwania umowy na czas określony bez konsekwencji określonych w kodeksie pracy. Takie uzgodnienie oznacza zawarcie, od dnia następującego po rozwiązaniu umowy, kolejnej umowy o pracę na czas określony.”
Umowa na czas określony rozwiązuje się z upływem czasu, na jaki ją zawarto. Wyjątkowo umowa taka ulega przedłużeniu do dnia porodu, gdy uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży.

Jeżeli umowa o pracę na czas określony została zawarta na okres dłuższy niż sześć miesięcy, może ona zawierać klauzulę o dopuszczalności jej wcześniejszego rozwiązania z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia.
Umowa o pracę zawarta na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy, w której strony przewidziały dopuszczalność jej wcześniejszego rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem, może być w taki sposób rozwiązana również przed upływem 6 miesięcy jej trwania.

O zawieraniu i rozwiązywaniu takich umów mówi art. 251, 33, 59, 177 par. 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).

 

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.
Gazeta Prawna

Tagi: praca prawo ustawa polski pracownik polska umowa cel pracodawca termin zasada europejski unia 2004 rozwiązania gazeta umowy
Źródło: Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE