Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Pomoc na nowe inwestycje, udział w targach i wystawach


Wiadomości | Dotacje 2007-07-05 13:00:08

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Pomoc publiczna na rozwój małych i średnich firm w postaci ulg w spłacie zobowiązań podatkowych ma dotyczyć nowych inwestycji, usług doradczych oraz udziału w targach i wystawach.

Obowiązuje już rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie udzielania niektórych ulg w spłacie zobowiązań podatkowych, stanowiących pomoc publiczną na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw. Zgodnie z jego przepisami, ulgi będą udzielane w formie określonej przepisami Ordynacji podatkowej. Może to dotyczyć odroczenia terminu płatności podatku lub rozłożenia zapłaty podatku na raty, odroczenia lub rozłożenia na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami oraz umorzenia w całości lub w części zaległości podatkowych, odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej. Przedmiotowe regulacje będą miały zastosowanie do końca tego roku.

Pomoc ma być udzielana pod warunkiem, że przedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą w regionie lokalizacji inwestycji, którą obejmować będzie pomoc, przez co najmniej pięć lat od dnia zakończenia inwestycji i wkład przedsiębiorcy w jej finansowanie wyniesie co najmniej 25 proc.

Co więcej, ubiegając się o pomoc publiczną, przedsiębiorca będzie musiał złożyć oświadczenie o spełnianiu wskazanych wymogów. Przepisy przewidują, że kosztami inwestycji, które kwalifikują się do objęcia pomocą na nowe inwestycje, są m.in.: wydatki na grunty, budynki, maszyny i urządzenia, a w przypadku nabycia przedsiębiorstwa, które jest w likwidacji albo zostałoby zlikwidowane, gdyby nie zostało nabyte - cena jego nabycia. Koszty te obejmują również wydatki na nabycie nowych technologii przez nabycie praw patentowych, licencji, know-how lub nieopatentowanej wiedzy technologicznej.

Pomoc na nowe inwestycje może też obejmować związane z nowo tworzonymi miejscami pracy koszty zatrudnienia w postaci dwuletnich kosztów wynagrodzenia brutto powiększonych o obowiązkowe ubezpieczenia społeczne. Będzie to jednak możliwe dopiero po spełnieniu pewnych warunków, m.in. wtedy, gdy miejsca pracy będą związane z realizacją nowej inwestycji i zostaną utworzone w okresie trzech lat od daty zakończenia inwestycji, a poza tym zostaną utrzymane przez co najmniej pięć lat.

Pomoc na zewnętrzne usługi doradcze nie będzie obejmowała doradztwa stałego, związanego z bieżącą działalnością operacyjną. Wyłączone z niej będzie doradztwo podatkowe, stała obsługa prawna lub doradztwo marketingowe. W przypadku pomocy związanej z udziałem w targach i wystawach będzie ona mogła być udzielona tylko w przypadku pierwszego uczestnictwa przedsiębiorstwa w takich przedsięwzięciach.

Nowe przepisy opublikowano w Dzienniku Ustaw nr 110, poz. 758.

LIMITY POMOCY

Pomoc brutto na usługi doradcze świadczone przez doradców zewnętrznych nie może przekroczyć 50 proc. wartości kosztów tych usług.

Pomoc brutto na udział w targach i wystawach nie może przekroczyć 50 proc. wartości dodatkowych kosztów poniesionych na wynajem, ustawienie i prowadzenie stoiska.

 

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.
Gazeta Prawna

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: firma praca rok podatek prawo ustawa termin przedsiębiorstw przypadek koszt działalność pomoc inwestycja przedsiębiorcy koszty usługi cena warunek technologia przedsiębiorstwa wartość rozwój wydatek przedsiębiorca wiedza targi opłaty rozporządzenie społeczne odsetek ulga doradztwo uczestnictwo limit
Źródło: Gazeta Prawna
Opracowano we współpracy z:
Izba Przemysłowo-Handlowa ROP
http://www.izbaph.rybnik.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE