Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Firmy, osoby fizyczne i inne podmioty skorzystają z odroczenia płatności cła


Porady ekspertów | Księgowość 2007-07-04 14:13:09

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Zarówno firmy, jak i osoby fizyczne a także inne podmioty nieprowadzące działalności gospodarczej będą mogły ubiegać się o odroczenie terminu płatności należności celnych.

Jak przypomina „Rzeczpospolita”, wspólnotowy kodeks celny przewiduje trzy formy odroczenia terminu płatności należności. Dwie z nich zarezerwowane są dla firm i wymagają uzyskania pozwolenia przed powstaniem należności, których płatność ma być odroczona. Mają one charakter pewnej stałej praktyki i polegają na każdorazowym odraczaniu terminu płatności wszystkich należności. Przeznaczone są więc dla podmiotów stale importujących towary do Unii Europejskiej.

Jednak zgodnie z przepisami można jednorazowo odroczyć już powstałą płatność, ale tylko w przypadkach losowych. Odroczenie to ma więc charakter pomocy w takiej sytuacji, której zgłaszający nie mógł przewidzieć i w efekcie nie jest w stanie zapłacić cła w terminie.

W myśl przepisów wspólnotowego kodeksu celnego z tego odroczenia mogą korzystać nie tylko firmy, ale również osoby fizyczne. Nie uwzględnia tego jednak rozporządzenie ministra finansów z 21 kwietnia 2004 r. w sprawie odraczania terminów płatności należności celnych (DzU nr 87, poz. 824 z późn. zm.). „Gazeta Prawna” pisze, że nakazuje ono, aby każdy ubiegający się o ulgę dołączał dokument potwierdzający prowadzenie działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji rozporządzenia ogranicza ten obowiązek tylko do przedsiębiorców. W konsekwencji tej zmiany formularz wniosku o odroczenie terminu płatności należności celnych oraz wzór tego pozwolenia należy uzupełnić o imię i nazwisko osoby nie będącej przedsiębiorcą.

Rozporządzenie wydane jest na podstawie ustawy - prawo celne (DzU z 2004 r. nr 68, poz. 622 z późn. zm.). Ustawa stanowi, że organ celny wydaje pozwolenie na odroczenie terminu płatności należności osobom, które nie popełniły poważnego lub powtórnego naruszenia przepisów prawa celnego oraz dają gwarancje należytego wykonania obowiązków wynikających z prawa celnego. Wnioski o odroczenie należy składać do dyrektora izby celnej, gdzie odprawiany był towar.

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: należności towar gazeta rozporządzenie praktyka 2004 nowelizacja organ formularz finanse unia przepisy dokument pomoc przedsiębiorców firma projekt prawo ustawa działalności osoba termin wniosek przypadek europejski należy
Źródło: Rzeczpospolita
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE