Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Cztery izby skarbowe będą odpowiadać na pytania podatników.


Wiadomości | Finanse 2007-07-04 14:04:49

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Minister finansów podpisał dwa rozporządzenia w sprawie nowych zasad wydawania wiążących interpretacji prawa podatkowego.

(…) Od 1 lipca 2007 r. wchodzi w życie nowelizacja ordynacji podatkowej, zgodnie z którą minister finansów przejmuje obowiązek wydawania wiążących interpretacji w sprawach indywidualnych (dziś robią to naczelnicy urzędów i dyrektorzy izb skarbowych oraz celnych). Celem jest ujednolicenie treści udzielanych podatnikom odpowiedzi.

Jak wynika z pierwszego z nowych rozporządzeń MF, w praktyce obowiązek ministra będą realizowali dyrektorzy czterech izb skarbowych: w Bydgoszczy, Katowicach, Poznaniu i Warszawie. Dla podatników z województw: kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, właściwy będzie dyrektor izby w Bydgoszczy. Dla województw, osób i firm z województw: małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego -w Katowicach. Dla województw: dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego - w Poznaniu. Dla województw: lubelskiego, łódzkiego i mazowieckiego, a także dla osób lub firm niemających siedziby ani stałego miejsca zamieszkania w Polsce -w Warszawie.

Gdyby już po złożeniu wniosku o wiążącą interpretację wnioskodawca zmienił adres, do udzielenia odpowiedzi na jego pytanie nadal właściwy będzie dyrektor izby, do której ono trafiło.

Drugie z podpisanych 20 czerwca 2007 r. przez ministra finansów rozporządzeń zawiera wzór wniosku o wydanie interpretacji i sposób uiszczania opłaty. Powinna być ona wniesiona gotówką w kasie lub przelana na rachunek izby, do której podatnik złożył pytanie.

Co istotne, po 1 lipca interpretacja będzie mogła dotyczyć stanu faktycznego już istniejącego lub przyszłego. Prośbę o nią będzie mogła złożyć również osoba trzecia oraz taka, której miejsce zamieszkania lub siedziba znajdują się poza terytorium Polski. (…)

(

Masz pytanie dotyczące uzyskania dotacji z UE? Zadaj pytanie na forum naszym specjalistom.
Tagi: interpretacja rachunek opłaty praktyka życie nowelizacja finanse firma prawo polski polska 2007 osoba cel podatnik wniosek zasada
Źródło: Rzeczpospolita
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE