Kalendarz wydarzeń
Lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Ile czasu ma urząd na załatwienie sprawy podatkowej ?


Wiadomości | Księgowość 2007-07-04 14:02:02

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Ordynacja podatkowa wyznacza terminy załatwienia sprawy kończącej się decyzją podatkową, także terminy wydawania zaświadczeń oraz indywidualnych interpretacji prawa.

(…) Nie znajdziemy w niej ograniczeń czasowych kontroli podatkowej, ale te przewiduje ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Przekroczenie tych terminów nie pozbawia jednak organu podatkowego prawa do wydania decyzji czy w ogóle do załatwienia sprawy. Sprawa wymagająca przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego (czyli dowodowego) powinna być załatwiona bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawa szczególnie skomplikowana - nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, chyba że przepisy ordynacji podatkowej (op) stanowią inaczej. Ponieważ pojęcia "sprawa szczególnie skomplikowana" żaden przepis nie wyjaśnia, decyzję o tym, czy dana sprawa należy do tej kategorii, czy nie, pozostawiono urzędnikom.

(…) Od 1 lipca wydawanie wiążących interpretacji należeć będzie do kompetencji ministra finansów. Wnioski złożone do tej daty będą rozpatrywane na podstawie starych przepisów, a więc przez urzędy skarbowe. Odnosić się będą do nich także dotychczasowe terminy.

Natomiast minister ma wydawać indywidualne interpretacje "bez zbędnej zwłoki", jednak nie później niż w terminie trzech miesięcy od dnia otrzymania wniosku.

(…) "Bez zbędnej zwłoki", jednak nie później niż w terminie siedmiu dni od złożenia wniosku, organy podatkowe obowiązane są wydawać zaświadczenia (art. 306a § 5 op). Wyjątek dotyczy zaświadczeń o rezydencji podatkowej, czyli miejscu zamieszkania lub siedzibie w Polsce dla celów podatkowych, wydawanych na podstawie art.306m. Także one muszą być wydane "bez zbędnej zwłoki", ale nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.

(…) W ordynacji podatkowej nie ma też żadnych konkretnych terminów (prócz terminu na zawiadomienie o sposobie załatwienia zastrzeżeń do protokołu - art. 291), gdy chodzi o rozpoczynanie i czas trwania kontroli podatkowej.

Urząd skarbowy lub urząd kontroli skarbowej może podjąć kontrolę dopóty, dopóki zobowiązanie podatkowe się nie przedawni. Wolno mu w jej ramach przeprowadzać czynności przewidziane w ordynacji podatkowej przez taki czas, jaki jest konieczny do zrealizowania celu kontroli. O czasie kontroli decyduje organ, który ją wszczyna. Jest on wyznaczony w upoważnieniu do jej przeprowadzenia (art. 283 § 2 pkt 6). Upoważnienia tego zaskarżyć nie można.

(…) Jednak organy podatkowe podejmujące kontrolę podatkową muszą zmieścić się w ogólnych ramach czasowych, jakie dla wszelkich kontroli u przedsiębiorcy ustala ustawa z 12 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU nr 173, poz. 1807 ze zm.). Przedsiębiorca będący według jej przepisów mikroprzesiębiorcą albo przedsiębiorcą małym lub średnim może być w ciągu roku kalendarzowego kontrolowany przez cztery tygodnie. W stosunku do pozostałych przedsiębiorców ten okres wynosi osiem tygodni. Nie można przy tym podejmować i prowadzić u przedsiębiorcy więcej niż jednej kontroli.

Od obu tych reguł są jednak liczne wyjątki. Tak więc np., co ważne, ostatnie ograniczenie nie dotyczy kontroli zasadności zwrotu VAT przed dokonaniem zwrotu, a oba ograniczenia -kontroli zwrotu VAT zapłaconego w cenie materiałów budowlanych.

Jeżeli wyniki kontroli wykazały rażące naruszenie przepisów prawa przez przedsiębiorcę, to ustawa o swobodzie działalności gospodarczej pozwala przeprowadzić powtórną kontrolę w tym samym zakresie w danym roku kalendarzowym. Czasu jej trwania nie wlicza się do limitu kontroli. (…)

Tagi: limit interpretacja czynności urząd wynik decyzja 2004 organ przedsiębiorca finanse zwrot przepisy cena kontrola przedsiębiorcy przedsiębiorców rok prawo ustawa działalności polska vat cel termin wniosek należy
Źródło: Rzeczpospolita
Opracowano we współpracy z:
Fundusz Górnośląski SA
http://www.fgrn.com.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE