Kalendarz wydarzeń
Listopad 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Partnerzy

GARR SA
GAPP SA
FGRN SA

Czy pracodawca musi otrzymać zaświadczenie lekarskie ?


Porady ekspertów | Szkolenia 2007-06-27 14:22:19

Artykuł archiwalny
Ten artykuł jest starszy niż 12 miesięcy.

Niedawno założyłem firmę. Na razie zatrudniam tylko cztery osoby. Jeden z moich pracowników zachorował. Ustaliłem, że ZUS będzie mu wypłacał zasiłek chorobowy. Czy zaświadczenie lekarskie w przedstawionych okolicznościach powinno być dostarczone do mnie? Czy pracodawca musi składać w ZUS jeszcze inne dokumenty?

Tak.

Pracownik, aby uzyskać zasiłek chorobowy, musi dostarczyć zaświadczenie lekarskie pracodawcy (niezależnie od tego, że płatnikiem zasiłku jest ZUS) nie później niż w ciągu siedmiu dni od daty jego otrzymania. Gdy pracodawca nie wypłaca zasiłku, musi przekazać zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy pracownika niezwłocznie do ZUS, podając datę jego dostarczenia. Aby ZUS mógł wypłacić uprawnionemu zasiłek, pracodawca musi także wypełnić i przekazać na druku ZUS Z-3 zaświadczenie zawierające m.in. zestawienie składników wynagrodzenia stanowiących podstawę wymiaru zasiłku.

PODSTAWA PRAWNA
Art. 61, 62 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267).
Par. 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. nr 65, poz. 742 z późn. zm.).

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazeta prawna.pl.
Gazeta Prawna

Tagi: praca ustawa pracownik osoba pracodawca zus dokument wymiar polityka polityk 2005
Źródło: Gazeta Prawna Nr 119/2007 z dnia 2007-06-21
Opracowano we współpracy z:
Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw
http://gapp.pl
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo PO KL Logo UE